Kým odložíme zimnú obuv po sezóne

08.03.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA     Posledné dni nás opäť schladili a prinútili vybrať z botníka zimnú obuv, ale prognóza počasia dáva nádej, že čižmy už budeme môcť konečne uložiť v šatníku až do najbližšej sezóny. Kým tak urobíme, mali by sme sa o všetky zimné topánky správne postarať.

V prvom rade zbavme obuv nečistôt a prachu, prípadne zvyškov soli, ktoré zostali po zasnežených týždňoch. Pomôžeme si vodou s trochou octu a u koženej ricínovým olejom. Ak sú topánky šnurovacie, vyberieme šnúrky a vyperieme ich. Ak sú zničené, vymeníme ich radšej za nové. Riadne očistíme aj podrážky a zvršky obuvi ošetríme podľa typu materiálu.

KOŽA

  • Na očistenie použijeme jemnú kefku, ktorá sa dostane až do miest zošitia, alebo hubku a mydlovú vodu. Ale dobre vyžmýkanú, aby sa obuv nepremočila.
  • Potom nanesieme ochranný krém, najlepšie podľa farby obuvi, ktorý aplikujeme kefkou, necháme zaschnúť a povrch napokon preleštíme flanelovou handričkou.
  • Impregnujeme špeciálnym prípravkom, ktorý chráni topánky pred vlhkosťou.
  • Škrabance alebo odrené špičky opravíme olejom, ktorý nanesieme vatovou tyčinkou. Môžeme použiť aj vazelínu alebo špeciálny vosk na koženú obuv, ktoré nanášame suchou handričkou.
  • Obuv uložíme do skrinky radšej s napinákmi, najkvalitnejšie sú drevené. Jednak kožu vyhladia, zabránia tvorbe vrások a udržia aj tvar topánok.

BRÚSENÁ KOŽA

Semiš zbavíme zvyškov blata kefkou alebo hubkou. Na škvrny aplikujeme špeciálnu penu a krúživými pohybmi špinu odstránime. Po uschnutí nastriekame impregnáciou.

Nubuk je jemnejší a kratší, vyžaduje si opatrnosť. Hrubšiu špinu odstránime gumou na semiš (prípadne obyčajnou školskou) a zvyšok kefkou s mäkkým vlasom (môže byť aj zubná, ale nová). Špeciálne prípravky nám oživia farby a zlepšia elasticitu i mäkkosť materiálu. Ak ich nemáme, pomôžeme si zásobami z kúpeľne. Na mastné fľaky funguje detský zásyp, ktorý iba nasypeme a po pár hodinách odstránime jemnou kefkou. Na škvrny po posypovej soli použijeme papierovú vreckovku namočenú vo vode alebo v slabom saponátovom roztoku, ktorú na niekoľko sekúnd priložíme na znečistené miesto.

SYNTETIKA

  • Tento typ materiálu sa odporúča ošetrovať penovými čistiacimi prostriedkami, ktoré ho zvláčnia, dodajú mu jemný lesk a zabránia praskaniu.
  • Pri menej znečistenej obuvi stačí handrička a teplá voda.
  • Krém netreba aplikovať, iba impregnáciu a to špeciálnu na syntetiku, nevhodná môže urobiť neodstrániteľné škvrny na povrchu.

Problémom môže byť aj zápach. Ako sa ho zbaviť?

  • Spotenej a nedostatočne vetranej obuvi pomôže profesionálny dezinfekčný prípravok.
  • Vytrieť alebo vystriekať topánky môžeme aj octovým roztokom, potom ich treba nechať deň sušiť.
  • Dobrým tipom je aj jedlá sóda, ktorou posypeme vnútro topánky a necháme počas noci pôsobiť. Na druhý deň sódu vysypeme a zvyšky z vnútra topánky ešte povysávame.
  • Kto má mačky, používa prírodnú podstielku. Stačí ju nasypať do starej ponožky a tú vtlačiť do topánky. Cez noc by malo byť po zápachu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com