Kvitnúce paradoxy

15.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE    Jar figuruje v našom podvedomí ešte stále ako najkrajšie ročné obdobie. Hoci po svete chodí už dosť alergikov, ktorí si to vôbec nemyslia. Ako príroda silnie a dokazuje to postupne kvitnúcimi stromami a kríkmi, ľuďom citlivým na rôzne alergény sa situácia zhoršuje. A namiesto toho, aby si vyšli do parku či sa prešli po lese, k čomu jar tak intenzívne inšpiruje, musia sa podobným rozprávkovým miestam úzkostlivo vyhýbať.

Jar sa preto z ideálneho ročného obdobia mení skôr na čas plný paradoxov, ktoré neraz fungujú aj v rámci jednej rodiny. Ak väčšina jej členov nemá žiadny problém a mohla by tráviť na lúke či v aleji celé hodiny čerpajúc fyzické i duševné sily, jeden či dvaja ďalší členovia sú v tomto smere pre svoj zdravotný hendikep odpísaní. Dá sa, samozrejme, nájsť kompromis, ale celorodinné výlety a pobyty v horských chatách na jar a začiatkom leta sú vylúčené. A v tomto roku sa pre náhle oteplenie peľová sezóna začala dokonca skôr pre viaceré druhy alergií. Každý už pozná svoju diagnózu a konkrétne zdroje alergénov, preto sa dokáže okrem užívania liekov vcelku účinne chrániť aj režimovými opatreniami.

Ponúkame zopár tipov:

  • Dôležité je sledovať peľový informačný servis a podľa vývinu situácie v konkrétnom roku si plánovať dovolenku a outdoorové aktivity.
  • Nemá sa jazdiť v aute pri otvorenom okne a na bicykel a motorku je lepšie v problematickom období úplne zabudnúť.
  • Pomáha aj denné preplachovanie nosa slanou vodou.
  • Interiér doma či v práce treba vetrať len krátko, najlepšie po daždi
  • Dôležitá je vyvážená strava, dostatok relaxu a kvalitný spánok.
  • Aj po krátkom pobyte vonku (cesta do práce či do obchodu) sa odporúča vyprášiť celé oblečenie a opláchnuť si tvár i ruky po lakte, aby sme sa zbavili možných peľov. Najúčinnejšia je však sprcha. Vhodnejšie pre človeka so sennou nádchou sú krátke vlasy, ktoré sa dajú rýchle zmyť a upraviť.
  • Obrátiť sa alergik môže aj na prírodu, niektoré bylinky potláčajú alergické reakcie na sliznici nosohltanu i očí a v dýchacích cestách. Treba skúsiť čaj z čiernych ríbezlí, z nechtíka alebo z púčikov divozelu a protialergickými účinkami disponuje aj žihľava, ktorá tlmí aktivitu enzýmov podieľajúcich sa na zápalových mechanizmoch. Na alergický dráždivý kašeľ je vhodný čaj so sladkým drievkom, ktorí môžeme podať aj deťom.

Poznámka: Najnáročnejšie sú pre alergikov slnečné a veterné dni. Úľava prichádza v chladnejších dňoch a najmä keď zaprší. Dážď splaví zdroje alergénov k zemi a vyčistí vzduch, preto sa aj alergik môže vonku bez ťažkostí prechádzať a vychutnávať si krásu jarnej prírody po daždi.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com