Kráľovská špargľa hodná svojho mena

22.04.2024

VARENIE - POTRAVINY    Špargľu si ľudstvo doprialo už v dobe 3000 rokov pred naším letopočtom, napriek tomu sa v slovenskej kuchyni neudomácnila tak ako kapusta či zemiaky. Najvyšší čas ten stratený čas dohnať. Dôvodom je okrem lahodnej chuti aj priaznivý účinok na zdravie.

Pôvod

Radi ju konzumovali už starí Egypťania i Rimania, vraj nielen pre príťažlivú chuť, ale aj pre povesť afrodiziaka a omladzovacieho prostriedku. Po páde Rímskej ríše sa na špargľu pri varení trochu zabudlo, kým ju nezačali pestovať v 15. storočí francúzski mnísi v kláštoroch. A Ludvík XIV. si ju obľúbil až tak, že dal pre potreby kráľovského dvora vybudovať niekoľko skleníkov špeciálne na pestovanie tejto zeleniny. V 16. storočí si našla miesto aj v anglickej kuchyni a čoskoro aj v nemeckej. Amerika mala tú česť až v polovici 19. storočia. Špargli sa dnes darí na celom území Európy, Veľkej Británie, južnej Škandinávie i v strednej Ázii a na juhu Sibíri. A pestuje sa aj na Novom Zélande a v Severnej Amerike. Poznáme asi 20 odrôd, ale v základe špargľu delíme na zelenú, bielu a fialovú.

Prínos pre zdravie

Špargľa má priaznivé účinky na obličky, srdce, pečeň i pľúca, navyše znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu. Pôsobí protizápalovo i protistresovo a pomáha odvodňovať organizmus a zbavovať ho škodlivých látok. Zlepšuje kvalitu kože, vlasov i nechtov a odporúča sa ľuďom s kožnými problémami i diabetikom. Táto zelenina obsahuje vitamín E a C i vitamíny skupiny B, kyselinu listovú, železo, draslík a vlákninu, ale zároveň má málo kalórií, preto si ju možno dopriať aj pri snahe zredukovať hmotnosť. Najvyšší obsah vitamínu C má zelená špargľa, fialová má korenistú chuť a biela je najlahodnejšia. A informácie o špargli ako o afrodiziakum nebudú fámou, lebo aj lekári odporúčajú konzumovať túto zeleninu mužom na podporu potencie.

Skladovanie

Ako rozoznáte, či nie sú stonky už staré a zvädnuté? Treba skúsiť trieť o seba dva kúsky. Ak vydávajú vŕzgavý zvuk, sú čerstvé, lebo obsahujú dostatok vody. Bielu špargľu ukladáme do chladničky zabalenú do vlhkej utierky, aby vydržala. Zelenú odrodu treba dať do pohára s vodou. V každom prípade netreba kupovať ani pri akciovej cene veľké množstvo, špargľa totiž rýchlo podlieha skaze. Očistiť biele stonky môžeme aj škrabkou na zemiaky a odspodu z nej zrežeme celú drevnatú časť, ktorá by bola aj tak horká. Správne sa má variť v úzkom a vysokom hrnci postojačky, ale ešte dôležitejšie je dodržať dobu varenia – 7 až 10 minút podľa hrúbky stoniek.

Využitie v kuchyni

Hoci sa tento druh zeleniny považuje za delikatesu a označuje sa za kráľovskú, nepotrebujeme náročné receptúry na jej prípravu. Chuť a konzistencia špargľových stoniek je tak výnimočná, že si na nej pochutnáte len tak podusenej alebo uvarenej v pare. Zelená je vraj najlepšia obalená v plátku slaniny a opečená na panvici a variť ju treba zásadne v osolenej vode s troškou citrónovej šťavy, aby si zachovala peknú zelenú farbu. Biela je vhodná na prípravu polievok, omáčok a zapekaných pokrmov alebo ako príloha. V takom prípade ju treba krátko opiecť na masle.

Poznámka: Špargľu treba konzumovať čerstvo uvarenú, pri zohrievaní sa výrazne zvyšuje hladina dusičnanov. Táto zelenina zvyšuje hladinu kyselinu močovej, preto nie je vhodná pre pacientov s dnou.



redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com