Kolega v práci má chrípku?

15.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    Situáciu s chrípkovým vírusom ešte skomplikoval najnovšie aj koronavírus, preto mnohé firmy a úrady minimálne redukujú pracovnú dobu alebo orientujú svojich zamestnancov na prácu doma. Niekto však musí aspoň niekoľko hodín stráviť v pracovnom prostredí s ďalšími ľuďmi. Ako sa dostatočne chrániť pred nákazou?

Pretože chrípkový vírus má svoju inkubačnú dobu bez výrazných symptómov, môže byť niektorý z kolegov zdrojom nákazy aj niekoľko dní. Nehovoriac o tých, ktorí prídu do práce a veselo kašľú a kýchajú v miestnosti, kde sedia ďalší traja. Ako sa účinne chrániť pred infekciou, prípadne aké preventívne opatrenia robiť v predstihu?

Obmedzte kontakt

Počas chrípkovej epidémie je rozumné či skôr nevyhnutné vzdať sa všetkých dotykových priateľských prejavov, žiadne bozky na tvár či podávanie rúk pri stretnutí. Rozhodne by si kolegovia nemali požičiavať mobily, uteráky alebo kozmetické výrobky, ako to robia ženy. Špeciálnou kapitolou sú kašľajúci kolegovia. Ak ich už šéf nepošle rovno domov kurírovať sa do postele, treba sa od nich držať ďalej, aspoň vo vzdialenosti jeden meter. Prechladnutí zamestnanci by zase mali svoje okolie čo najmenej zaťažovať. V prvom rade by nemali kýchať do dlane, ktorou sa mikróby okamžite prenesú na všetko, čoho sa človek dotkne. Lepší je chrbát ruky alebo predlaktie. Používanie jednorazových papierových vreckoviek, určite nie textilných, je samozrejmosťou.

Dbajte na hygienu

V krízovom období treba úzkostlivo dbať na hygienu. Základom je poctivé umývanie rúk najlepšie dezinfekčným mydlom alebo gélom už po príchode do práce, ak ste cestovali mestskou dopravou. Umývať si ich treba aj počas dňa, najmä ak sa chystáte niečo konzumovať. Dbať treba aj na čistotu klávesnice, myši a telefónnych slúchadiel. Správne ich pomôžu očistiť dezinfekčné obrúsky.

Odnaučte sa niektoré zlozvyky

Možno aj vy patríte k ľuďom, ktorí si pri práci na počítači zvyknú pretierať oči alebo si vôbec mimovoľne siahať na časť tváre. No problémom je, že vstupnou bránou pre infekciu sú najmä očné spojivky a nosohltan. A kontaminovaný môže byť v pracovnom prostredí ktorýkoľvek predmet – tlačiareň, kopírka, kávovar, chladnička či mikrovlnka, ktorých sa zamestnanci zvyknú bežne dotýkať.

Revitalizujte čistotu prostredia

V období chrípok by sa mala kancelária pravidelne vetrať. V priebehu dňa sa musí vzduch v miestnosti vymeniť za čerstvý niekoľkokrát. Dĺžka vetrania závisí od počasia. V mrazivom alebo daždivom vetráme kratšie.

Zabudnite na cigaretu

Fajčiari sú dvojnásobne viac rizikoví vo vzťahu k bakteriálnym a vírusovým infekciám ako nefajčiari. Dokonca majú aj ťažší priebeh ochorenia, pretože ich dýchací aparát je poškodený a typické symptómy chrípky zvláda horšie. Problémom je, že sa to týka aj pasívnych fajčiarov, ktorí sa často alebo pravidelne vyskytujú v prostredí, kde sa fajčí. A toto by mal mať každý v rámci prevencie a svojej ochrany na pamäti.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com