Keď sú plienky nočnou morou

08.06.2024

MAMINA - DIEŤA    Každá mamička by sa rada zbavila plienkovej nočnej mory čo najskôr. Okrem toho, že používanie plienok ide do peňazí, občas nesamostatnosť dieťaťa komplikuje život celej rodiny najmä, ak sa ide na výlet či na dovolenku. A tak si po euforickom "batolivom" období začne mladá mama klásť otázku, kedy a ako vlastne odučiť svoje dieťa od plienok.

Detskí lekári v tom majú jasno a radi poradia. Podľa pediatrov by malo dieťa vo veku 2 až 3 roky už vedieť chodiť na toaletu pri veľkej potrebe a močenie bez plienok má zvládnuť najneskôr medzi 3. až 4. rokom života, dievčatká zvyknú byť šikovnejšie. Začiatok tréningu sa trochu posunul aj vďaka tomu, že materiál v jednorazových plienkach poskytuje dieťaťu aj po urobení potreby komfort a nemá nepríjemný pocit mokrého prostredia ako v prípade klasickej textilnej plienky. Zvyčajne sa to stíha do troch rokov. No i dieťa staršie ako štvorročné môže mať ešte občas malú nehodu. Keď sa to však opakuje často či dokonca pravidelne, treba situáciu konzultovať s lekárom. Existujú však osvedčené rady a triky, ako mať doma ďalšieho člena rodiny, ktorý zvláda hygienické potreby na úrovni civilizovaného človeka.

Šikovné triky na nositeľa plienok:

  • Odporúča sa kupovať a vyberať nočník spolu s dieťaťom alebo mu ho prvýkrát ukázať s patričným komentárom ako novú a výnimočnú vec v jeho živote. Motivačné sú napríklad výrobky, ktoré po zdarnom úkone začnú spievať, čo sa malým deťom veľmi páči.
  • Podobne ho treba motivovať aj k používaniu nočníka – batoľa má nadobudnúť pocit, že úspešným zvládnutím tejto činnosti sa priblíži k svetu dospelých alebo aspoň väčších detí.
  • Keď už bude ochotné sadnúť si na nočník, netreba ho tam zbytočne nechať len tak sedieť, pretože by si ho mohol zameniť s kusom nábytku. Najmä moderné nočníky sú uspôsobené na vcelku pohodlné sedenie dieťaťa a navyše sú zaujímavé aj pre farebnosť a celkový dizajn. Tento proces vyžaduje trpezlivosť rodičov, pretože odúčanie od plienok zvykne trvať niekoľko mesiacov až pol roka, hoci niektoré deti to stihnú skôr.
  • Pri trpezlivom vysvetľovaní a pýtaní, či sa mu nechce, treba dieťa na nočník niekoľkokrát v priebehu dňa posadiť. Postupne sa mu začne tento úkon spájať s potrebou.
  • Prvým úspechom je suchá plienka celé dve hodiny. Vtedy treba skúšať dieťa nechať už bez plienky a dávať ho asi každú hodinu na nočník. V rámci denného režimu je najvhodnejší čas po rannom alebo popoludňajšom prebudení.
  • Vek sa nedá celkom konkretizovať, je to individuálna záležitosť, ale určite je vhodnejšie ako ročné obdobie pre začatie trénovania leto, keď deti môžeme ľahšie obliekať.
  • Niektoré mamičky začnú dávať klasické textilné plienky, vďaka ktorým dieťa cíti, keď je mokré a proces sa urýchli.
  • Na dieťa netreba tlačiť a nútiť ho, ale nočník je vhodné v predstihu dávať na toaletu alebo do kúpeľne a dieťa naň upozorňovať. V žiadnom prípade nepatrí táto pomôcka k televízoru či do kuchyne, aby malo dieťa od začiatku jasno, kde sa táto aktivita má robiť.
  • Nie je dobré ho ani karhať za nehody, naopak, keď je dieťa úspešné, tak ho treba pochváliť a môžeme ho aj odmeniť obrázkom alebo večernou rozprávkou navyše. Motiváciou, ako ho zbaviť závislosti na plienke, je aj prísľub výletu alebo návštevy zoologickej záhrady.
  • Dôležité je aj učiť dieťa pravidelne piť, len tak sa bude aj pravidelne vyprázdňovať. Piť by malo každú hodinu asi deci tekutiny, nestačí len ovlažiť si pery alebo si chvatom dopriať jediný hlt.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com