Kachličky takmer ako nové

08.03.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Základom dobrého vzhľadu kachličiek v kúpeľni či v kuchyni je pravidelná údržba. Ľahšie ich zbavujeme len aktuálneho nánosu nečistôt ako zažranej špiny. Aké postupy zvoliť, aby bolo čistenie účinné, a ktorých chýb sa vyvarovať?

  • Na čistenie kachličiek je najlepší roztok tekutého čistiaceho prípravku, pieskové prostriedky, ktorých cieľom je mechanické odstraňovanie nečistôt, by ich poškodili. Príliš agresívne prípravky by narušili štruktúru keramiky a do miniatúrnych špár by sa dostala špina, ktorú by sme už ťažko vyčistili. Škrabance by navyše bolo aj vidno.
  • V prípade, že sú kachličky príliš znečistené, môžeme si zobrať na pomoc prípravky s obsahom kyseliny, ale rozriedené vodou. Do kontaktu s nimi by sa však nemali dostať menej odolné škáry, takto by sa narušila ich pevnosť a začali by sa drobiť. Podobne môžeme do roztoku s bežným čistiacim prípravkom pri čistení obkladov pridať ocot alebo citrónovú šťavu.
  • Problémom bývajú hlavne špáry bielej farby, ktoré časom vplyvom vlhka v kúpeľni zošednú. Získať žiarivý vzhľad pomôžu silné dezinfekčné prostriedky s bieliacou zložkou alebo aj obyčajný prášok do pečiva. Nasypaný na vlhkú handru ho nanesieme na znečistené škáry a po chvíli odstránime mokrou handrou alebo osprchovaním kachličiek. Efektívnejšie je túto kuchynskú ingredienciu nasypať na staršiu vyradenú zubnú kefku a škáry vydrhnúť.
  • V priestore okolo vane začnú škáry časom dokonca černieť a niekedy sa objaví aj červené sfarbenie, čo signalizuje tvorbu plesne. Tu už treba zakročiť skutočne razantne a postihnuté škáry vydrhnúť kefou a protiplesňovým prostriedkom.
  • Výborný výsledok dosiahneme aj neutrálnym sanitárnym silikónom, ktorým škáry vytmelíme, ale až po ich poctivom vyčistení.
  • Bielu farbu škáram a čistotu obkladom môžeme vrátiť podľa starého osvedčeného receptu aj pomocou obyčajnej bielej kriedy, ktorú rozdrvíme, zmiešame s troškou vody a hustou kašičkou znečistenú plochu natrieme. Keď zaschne, vyutierame ju čistou a suchou handrou. Po tejto procedúre zostanú kachličky lesklé a čisté a škáry budú opäť biele.
  • Účinné je aj použitie parného čističa, pretože horúca para nečistoty rozpúšťa a tie sa potom ľahko odstraňujú.
  • Ak sa nám pôvodná farba škár zunovala, môžeme ich pretrieť novou. Ak máme farebné kachličky, zvoľme radšej škárovaciu hmotu podobného odtieňa a navyše výhradne protiplesňovú, ktorá spomalí proces znečisťovania.

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net