Jednoduché recepty proti nádche
ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA Príchodom typicky jesenného počasia zvykneme podceniť nebezpečenstvo prechladnutia a potom nás zaskočí poriadna nádcha. Ako naschvál, problém sa vyskytne práve vtedy, keď máme najviac povinností v práci alebo sa chystáme na chatu s priateľmi cez víkend.
Nádcha síce nepatrí k dramatickým druhom ochorenia, ale je o to nepríjemnejšia. Opuch sliznice a svrbenie v nose, masívna tvorba hlienových sekrétov, záchvaty kýchania, ťažšie dýchanie, to všetko vie poriadne znepríjemniť život. Treba sa preto brániť. Aj keď lekárne ponúkajú množstvo nosných sprejov a kvapiek, najprv by sme mali vsadiť na prírodné zdroje liečenia. Hoci sú dnes v predaji už kvalitnejšie výrobky, v minulosti získali mnohí pacienti návyk na používanie nosných kvapiek, bez ktorých nemohli poriadne dýchať nielen pri nádche, ale aj po jej vyliečení. Preto je dobré siahať hlavne po homeopatických prípravkoch. A ktoré sú tie domáce recepty?
- príjem dostatočného množstva tekutín, najmä čajov osladených medom
- odvar z tymianu pomáha uvoľňovať hlieny, môže sa piť i kloktať
- chutný čaj z lipových kvetov má protizápalové účinky a znižuje aj teplotu
- výborný je aj čaj z čerstvého či sušeného ďumbieru alebo zo šípok, oba majú silné protizápalové účinky
- asi 15 - minútová inhalácia horúcej pary dokáže výborne uvoľniť dýchacie cesty, výborný je roztok vody a harmančekového extraktu, ale podobný účinok má aj pár kvapiek oleja z eukalyptu alebo zopár klinčekov
- uvoľňovať hlieny a dezinfikovať nosnú dutinu pomôže výplach soľným roztokom
- odporúča sa aj konzumácia polovice cesnakového strúčika každé dve hodiny
- preventívne pred príchodom sychravého počasia ako stvoreného na prechladnutie si treba pravidelne dopriať za mištičku surovej kyslej kapusty aj so šťavou, citrusové plody, citrón špeciálne do čajov, tiež jogurty a kyslomliečne produkty s probiotickými kultúrami na posilnenie imunity, a prípadne dostatok cesnaku, cibule a chrenu tepelne neupravené ako súčasť šalátov a nátierok.
Prečo náš imunitný systém tak často zlyháva?
Dôvodom frekventovaných stavov prechladnutia a ľahkých či tých ťažších viróz, ktoré sa spájajú i so zápalom v nosnej dutine, je aj štýl života súčasníkov. Na jednej strane trávime dlhé hodiny v prekúrených interiéroch a vzápätí vystavujeme náš organizmus pri prechode do mrazivých exteriérov šoku. Ani klimatizácia, ktorá okrem domácností funguje aj v obchodných megacentrách, kde zvykneme pobudnúť aj pol dňa, nepraje našej sliznici. Rovnako množstvo čistiacich prostriedkov, ktoré denne používame a ktorých častice atakujú a narúšajú naše dýchacie cesty. Dôvodom častej nádchy môže byť aj deformácia nosovej priehradky, napríklad po úraze, prítomnosť polypov či zväčšenej nosohltanovej mandle, a v najhoršom prípade výskyt nádoru.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com