Jedálenské stoličky od výmyslu sveta. Ktorá je tá pravá?
HARMÓNIA - IDEÁLNY PRIESTOR Stolička je jedným zo základných bytových prvkov. Samozrejme, v prvom rade kvalitná stolička. Nikto nepochybuje, že bez pohodlného sedenia sa dobre nenajeme, neurobíme si profesionálne prácu pri počítači a ani si neužijeme veľa komfortu pri spoločnej večeri s priateľmi. Stolička je skutočne podstatná pre mnoho každodenných činností, preto si ju treba vedieť vybrať.
Primárnou vlastnosťou je pohodlné sedenie
Na tom sa môžeme zhodnúť. Nech nás akokoľvek očarí nápadný dizajn stoličiek, ktoré sa budú nádherne vynímať pri sklenenom alebo dubovom stole v našej novej jedálni, podstatné bude, ako dlho vydržíme na nich sedieť. Ergonómia nepustí. Aké má mať parametre stolička či jedálenské kreslo, aby tvarom zodpovedali anatómii ľudského tela?
- Výška sedadla má byť o niečo menšia než je dĺžka nôh ku kolenám, aby ste bez problémov dočiahli chodidlami na zem. Jeho hĺbka musí zodpovedať rozmerom, ktoré dovolia úplne sa oprieť a položiť si chodidlá plnou plochou na zem. Konkrétne v prípade jedálenskej stoličky má byť výška sedadla asi 45 cm a jeho minimálna hĺbka 39 cm. Správna šírka sedadla má pri sedení ponúkať rezervu bezpečného priestoru po oboch stranách.
- Pohodlnejšie sú jedálenské stoličky s opierkami. Dôležitý je však uhol sedenia, garantom pre pohodlie je skôr stolička s mierne dozadu prehnutým operadlom než s rovným, pri ktorom môže dochádzať k stláčaniu žalúdka, čo môže byť počas konzumácie jedla nepríjemné.
- Komfort zvyšujú aj podrúčky, pretože sa o ne môžeme oprieť pri sedení i pri vstávaní. Mali by byť vyššie asi o 3 cm ako siaha lakeť.
Keď je motiváciou modernosť
Sedieť pohodlne je základná požiadavka, ideálom je sedieť komfortne na stoličke, ktorá aj lahodí nášmu oku. Súčasný trh vďaka ambíciám predajcov bytového nábytku i talentu dizajnérov a interiérových architektov ponúka množstvo typov stoličiek. Sortiment je navyše tak variabilný, že si na svoje prídu nielen priaznivci klasiky a tradičných tvarov či materiálov, ale aj moderných štýlov. Čo je teraz trendy? V mene aktuálnej spoločenskej požiadavky napĺňať ekologické vízie sa nosia zľahka ošetrené prírodné materiály nezaťažujúce prostredie a v tomto duchu dominuje aj farba. Moderná je zelená od sýtych odtieňov až po tie zemité. Tvorcovia trendov však nezatracujú ani syntetické prvky, progresívny a hravý plast najmä v preferovaných retro štýloch v 60. a 70. rokoch. Ale iba ako doplnok či ideálny kontrast k zvýrazneniu dominujúcich prírodných materiálov. Cení sa originálnosť a remeselná precíznosť spracovania solitérov z tradičných materiálov, napríklad v kombinácii dreva a kože.
Niekto si potrpí na luxus aj pri obede
Pri výbere jedálenských stoličiek treba v prvom rade zohľadniť charakter interiéru. Do menších kuchýň volíme ľahšie modely jednoduchších tvarov, prípadne aj bez operadla. Ale ak niekto preferuje veľkolepý priestor obývacích miestností spojených s jedálenským kútom alebo dokonca disponuje samostatnou jedálňou, môže si dovoliť postaviť k masívnemu stolu robustné typy stoličiek. Či už v klasickom štýle, napríklad rustikálnom, alebo v progresívne invenčnom. Luxusný vzhľad potom dodáva hlavne kvalitný a kvalitne spracovaný materiál. Osvedčenými reprezentantmi sú drevo a kov. Drevo interiéru zaručene dodá teplo domova a punc tradicionalizmu. Miestnosť s dreveným nábytkom vrátane drevených jedálenských stoličiek pôsobí útulne a je oázou domáceho pokoja. O detailoch rozhoduje aj druh a odtieň dreva, na výber býva dub, buk, wenge, morené na bielo alebo čierne.
Kov v kombinácii so sklom zastupuje industriálny dizajn s čistými priamymi líniami, ktorý v kombinácii so sklom vytvára tiež ilúziu luxusu. Žiadne obavy z nepohody pri sedení, z kovu sa robia hlavne nohy a konštrukcia. Sedadlo u kovových jedálenských stoličiek býva drevené alebo čalúnené. A práve výber adekvátnej tkaniny podčiarkne luxusný charakter zariadenia jedálne.
Pre pohodlnosť sú obľúbené čalúnené
Obľúbené sú aj celo čalúnené stoličky v modernom dizajne často s vysokým operadlom a mäkkým sedadlom. Možno niekoho odradí prácnejšia údržba takýchto kresielok, no dnes sa už nemusíme obávať vyliateho vína na čalúnení. Pri výrobe stoličiek sa používajú poťahové látky, ktoré sú odolné voči odieraniu i záťaži a dajú sa ľahko udržiavať bežnými čistiacimi prostriedkami aj pri menších domácich nehodách pri rodinnej večeri. Ponuka poťahov je rozsiahla, zákazníkovi pomôžu zorientovať sa odborníci v predajniach. Vysvetlia všetky výhody či už kože, koženky, ale aj textilných materiálov, ako je bavlna, polyester alebo ľan. Konečná voľba závisí od vkusu zákazníka a jeho estetických preferencií, pretože aj sortiment farebnosti a vzorov je skutočne široký.
A kto by mal predsa len obavy z možných viditeľných nedostatkov na jednofarebnej textílii, vyrieši problém používaním snímateľného poťahu, ktorý sa dá prať v pračke. A tí najodvážnejší môžu svoj interiér osviežiť patchworkovými stoličkami s čalúnením v pestrých farbách a vzoroch, ktoré sú v posledných rokoch veľmi obľúbené.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com