Jarné upratovanie bytovej flóry

20.03.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Pri komplexnom jarnom upratovaní interiéru nezostane nepovšimnutá ani naša zelená pýcha. Možno sme počas chladnejších mesiacov trochu na naše izbové rastlinky zabudli a starostlivosť sme zredukovali na zalievanie.

  • Najvyšší čas zbaviť ich vrstvy prachu, aby sa mohli nadýchať čerstvého vzduchu. Či skôr naopak, aby mohli stopercentne v náš prospech fungovať. Pretože práve živí zástupcovia prírody v črepníku dokážu jednak odbúravať oxid uhličitý a prostredie zároveň obohacovať kyslíkom, ale majú zásluhu aj na zvlhčovaní vzduchu v miestnosti.
  • Vyparovanie vody má aj ďalší efekt – spája čiastočky prachu a tie padajú ako ťažšie častice k zemi, takže rastliny eliminujú aj prašnosť interiéru. Podmienkou je však čistá plocha listov zbavená nečistôt, ktoré bránia fotosyntéze. Môžeme to urobiť pomocou handričky, no najlepšie je odniesť rastliny zo všetkých miestností do vane a osprchovať listy vlažnou vodou. Po odkvapkaní každou ešte mierne zatrasieme a odnesieme na svoje miesto.
  • Teraz na jar sú naše rastlinné skvosty trochu vyčerpané, preto ich zalejeme vodou, do ktorej pridáme univerzálne hnojivo. Aj ony potrebujú živiny, ktoré im zabezpečia zdravý vývin a rast.
  • Ak zistíme, že zo zeme vytŕčajú časti koreňov a na povrchu sú viditeľné zvyšky vodného kameňa, treba rastlinu presadiť do väčšieho črepníka s čerstvým substrátom. V takom prípade ju už netreba prihnojovať.
  • Zároveň odstránime znehodnotené alebo zvädnuté listy a príliš rozkošatené rastliny môžeme niektorých častí zbaviť. Ak máme záujem o rozmnoženie obľúbených izbových rastliniek, tak zopár odstrihnutých konárikov dáme zakoreniť do vody a neskôr ich tiež zasadíme.


Poznámka: Aj keď my sa už nevieme dočkať slniečka, naše rastliny by sme nemali hneď vystavovať na okennom parapete silným slnečným lúčom, ktoré môžu spôsobiť na listoch spáleniny.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com