Jahody namiesto citrónu

01.06.2024

VARENIE - POTRAVINY    Jahoda je jedným z prvých sezónnych druhov ovocia, ktoré sa nám spája s príchodom teplejších mesiacov. V pohode by mohla konkurovať citrónu, pretože v obsahu vitamínu C mu šliape na päty. Jahody sú preto nielen chutné, ale aj veľmi zdravé bobuľovité ovocie.

Pôvod

Jahody pochádzajú z Ameriky. Aj keď sa na stoly európskej šľachty dostali už v 18. storočí, pestovať sa na tomto kontinente začali až koncom 19. storočia. Dnes sa kultivary, ktorých je obrovské množstvo, pestujú na celom svete a najlepšie sa im darí v miernych podnebných pásmach. V našich podmienkach zrejú na začiatku leta, ale u niektorých odrôd môžeme zberať úrodu až do jesene.

Prínos pre zdravie

Prítomnosť vitamínu C jahodu automaticky zaraďuje medzi zdravé potraviny. A jej hodnotu zvyšuje aj obsah železa a mangánu, v ktorom je jahoda na špičke v porovnaní s inými druhmi ovocia. Táto minerálna látka je výborná pre naše kosti, nervy, krv i mozog. Jahody obsahujú zároveň betakarotén a vitamíny skupiny B a sú preto dobrým obranným štítom pred vírusmi a baktériami i pred voľnými radikálmi, takže pravidelnou konzumáciou bránime organizmus pred rakovinou. Jahody by si mali počas sezóny čo najčastejšie dopriať pacienti s dnou a reumou, ako tradičné diuretikum im prináša úľavu. Pre prítomnosť kyseliny listovej by mali jahody konzumovať aj tehotné ženy, táto látka zabraňuje možným deformáciám u vyvíjajúceho sa dieťaťa. Prítomný pektín ako vláknina zase úspešne bojuje so zápchou. A ešte dobrá správa pre všetkých, ktorí sa snažia o udržanie štíhlej línie. Jahody sú v tomto smere neškodné, skladajú sa až z 90 percent vody. Len si na nich nesmieme pochutnávať s poriadnou porciou šľahačky. Opatrní by mali byť jedine alergici, pretože jahoda patrí k druhom ovocia, ktoré môže vyvolať žihľavku, svrbenie a kožné vyrážky.

Skladovanie

Pri nákupe si treba všímať, či sú plody dostatočne tvrdé a žiarivo červené. Mäkšie alebo zdeformované plody sú dôkazom, že ich predávajúci zbieral minimálne deň predtým. Pleseň je už signálom hnilobných procesov na plodoch. Ak máme vlastné záhony, jahody zberajme ráno, tie na obed pozbierané skôr vädnú a hnijú. Jahodu treba odtrhnúť aj so stopkou a úrodu čo najskôr preniesť do chladu, aby dlhšie vydržali. Umývame len množstvo určené na okamžitú konzumáciu a zásadne pod tečúcou vodou. Toto ovocie nikdy nenecháme močiť vo vode v snahe zbaviť ho hliny, takto sa rýchlo znehodnotí. Čerstvé plody môžeme nechať zamraziť alebo ich skladovať ako kompót. K obľúbeným postupom skladovania tohto ovocia patrí aj varenie jahodového džemu, ktorý poteší v zime ako náplň do palaciniek, alebo jahodového sirupu, vína či likéru. A kto má trpezlivosť, tak si väčšie plody nakrája na plátky a nechá usušiť.

Využitie v kuchyni

Jahody sú výnimočné ovocie, pretože sa dajú konzumovať bez akýchkoľvek prísad či prípravy, stačí ich rozpoltiť a trochu pocukriť. Výborné sú však aj v kombinácii s mliekom, jogurtom alebo smotanou, ak si chceme dopriať kokteil alebo ľahký dezert. A nezastupiteľné sú pri príprave zákuskov, koláčov a tort podľa stoviek receptov. Možnou alternatívou je aj omáčka, pena, krém alebo jahodová studená polievka. Trochu iná káva sú lesné jahody ako plody jahodovníka obecného, ktorý rastie najmä na okrajoch lesov, na rúbaniskách a popri lesných cestičkách. Má výrazne menšie plody. Tie sú však známe aromatickou špecifickou chuťou, pre ktorú sú vyhľadávanou maškrtou pridávanou do sladkých dezertov a zmrzlinových pohárov. Nie nadarmo sa hovorí, že čím menšia a tmavšia jahoda, tým aromatickejší druh.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com