Jahodový džem tradične

11.06.2024

VARENIE - SKLADOVANIE    Je čas jahôd i dobrôt s touto letnou príchuťou. Návodov na prípravu marmelád či rôsolov je veľa. Skúsme raz tradičnú receptúru na jahodový džem, aký robili naše staré mamy, ktoré nepoznali konzervačné prípravky a šetrili potravinami, napríklad cukrom.

V podstate ani nepotrebujeme veľa cukru, pretože aj menšie množstvo dokáže spracované plody konzervovať a navyše jahody patria k sladším druhom ovocia. A veľa cukru svojou sladkosťou navyše typickú prirodzenú chuť plodov potláča. Zvyčajne sa uvádza na kilogram jahôd až pol kila cukru. Nám bude stačiť 150 g na kilo čerstvých jahôd.

Ako na to?

Umyté plody necháme najprv vysušiť. Budeme trpezliví a počkáme aj niekoľko hodín. Prebytočná voda v ovocí by zbytočne riedila pektín, ktorý džem pomáha zahusťovať. Potom jahody popučíme, pridáme k nim štipku soli a cukor. Zmes varíme v širšom plytkom hrnci, kým nezačne vrieť, potom stlmíme oheň a varíme ju bez pokrievky asi 15 minút. Občas ju premiešame a zvrchu pozbierame penu. Po vychladnutí dáme tento džemový polotovar do chladničky. Na druhý deň necháme jahodovú zmes opäť zovrieť a pri slabom ohni varíme ešte maximálne 20 minút. Situácia s odstránením peny a s chladením sa opakuje podľa prvého dielu tohto džemového seriálu a podobne prebieha aj jeho posledný diel. Na tretí deň po 20 minútovom varení preveríme, či je jahodový džem životaschopná sladká príloha na palacinky. Urobíme to jednoducho. Trochu zmesi dáme na studený tanierik, lyžičkou rozdelíme na dve polovice a ak stopa zostane a časti sa nezlejú, džem je hotový. Ak sa nám zdá ešte riedky, tak ho chvíľu povaríme s citrónovou šťavou. Záver je jasný – naplniť poháre, zavrieť a krátko sterilizovať. Návod poukazuje na štýl práce gazdiniek v minulosti, ktoré venovali kuchyni a vareniu dosť času a robili veci precízne. Skúsme to raz podľa starých kuchárskych kníh a urobíme džem, ktorý bude rodine chutiť možno viac ako v predošlých rokoch.

Poznámka: Džem môžeme zahustiť nielen citrónovou šťavou, ale aj strúhanými kyslastými jablkami s vysokým obsahom pektínu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com