Inšpiratívna exotická gastronómia

07.06.2024

VARENIE - SVETOVÉ A MINULÉ CHUTE    Cestovanie sprostredkuje zážitky, ale umožní aj poznávať kulinárske zvyklosti konkrétnej krajiny. Na čo sa pripraviť pri našich potulkách svetom, aby nás cudzie chute a najmä typ používaných ingrediencií nezaskočil?

VARENIE - SVETOVÉ A MINULÉ CHUTE    Cestovanie sprostredkuje zážitky, ale umožní aj poznávať kulinárske zvyklosti konkrétnej krajiny. Na čo sa pripraviť pri našich potulkách svetom, aby nás cudzie chute a najmä typ používaných ingrediencií nezaskočil?

  • Japonci preferujú zdravú stravu, smotanovým omáčkam sa vyhýbajú, v ich jedálničku však nechýbajú ryby, morské riasy a zelenina. Sú tvoriví a jedlá pripravujú s fantáziou. Na ich sushi, čo je pochúťka z ryže, surovej ryby a rôznych prísad, si však treba zvyknúť. A určite ju treba konzumovať len v kvalitnej reštaurácii.
  • Indovia naopak milujú zahusťovať jedlá z mäsa smotanou, ale aj dusenou zeleninou a ovocím. Dosycujú sa chlebovými plackami z nekysnutého cesta. Ich kuchyňa vonia šafranom, zázvorom, kayenským korením a curry, z ktorého majú pokrmy, najmä obľúbená ryža, žltú farbu. Ale pozor, pokrmy sa často ochucujú ostrým curry korením.
  • Arabi si potrpia na množstvo zeleniny, rýb a morských živočíchov, hydinu a jahňacinu pripravujú na rošte. Z korenín používajú najviac rímsku rascu, kardamón a kurkumu, vďaka ktorej mnohé jedlá majú žltkasté sfarbenie. Najčastejšou prílohou je chlebová placka. Arabské múčniky sú sladké a sýte pre vysoký obsah medu a orechov.
  • Tunisania zvyknú hojne využívať olivový olej a olivy. Často varia ryby a morské plody, pripravujú ich na mandliach a bielom víne, dominantnou ingredienciou kuskusu je zmes oleja a sušených štipľavých papričiek. Z korenín preferujú aníz, zázvor a mätu. Súčasťou jedál je často aj jogurt.
  • Číňania radi kombinujú bravčové mäso alebo hydinu s hubami, zeleninou, orieškami a ovocím. Ako prílohu používajú ochutené opekané rezance alebo ryžu, ktorá ako smažená a podávaná so sójovou omáčkou a zálievkou z rozšľahaných vajec môže byť samostatným jedlom. Nasýtiť sa hdá aj hustými polievkami s hubami, s bambusovými výhonkami a s ryžovými rezancami alebo zeleninovými vývarmi, ktoré sa zahusťujú zemiakovým škrobom. Niektoré majú kyslastú a ostrú chuť. V klasickej čínskej koreninovej zmesi dominujú aníz, fenikel, klinčeky a škorica.
  • Nigérijčania pečú chleba z africkej obilniny ciroku a kukurice a pri varení používajú palmový olej. Z mäsa obľubujú ryby, hovädzinu a kozľacinu, ale aj exotickejšie druhy (opica, had, netopier). Väčšinou ide o údené alebo sušené plátky. A placky zvyknú piecť z termitov. V ich kuchyni nechýba zelenina, ryža a jamy, čo sú škrobovité hľuzy podobné zemiakom.
  • Kórejčania si na štipľavé jedlá potrpia tiež. K jedlám z mäsa a rýb konzumujú ryžu kombinovanú s obilninami, zeleninu jedia radi surovú, ale aj dusenú a vyprážanú. Výnimočnosť kórejskej kuchyni dodávajú omáčky z kvasených strukovín alebo kvasenej zeleniny, napríklad čínskej kapusty, a naloženej s cesnakom a zázvorom.
  • Mexičania si rovnako potrpia na pikantné pokrmy. Štipľavosť tejto juhoamerickej kuchyni však dodávajú čili papričky. K obľúbeným potravinám patrí kukurica, fazuľa a paradajky, z druhov mäsa sa konzumuje bravčovina, hydina, králiky a ryby. Mexické stolovanie by sa nezaobišlo bez kukuričnej placky tortilly.
  • Thajčania si najradšej pochutnávajú na opekaných rezancoch, ktoré kombinujú so zeleninou, s mäsom, s morskými plodmi a s arašidmi. Za výnimočnosťou tejto kuchyni sa skrýva kokosové mlieko, chilli papričky a silne aromatická citrónová tráva.
  • Tahiťania využívajú dary mora a milujú bravčovinu. Ich jedlá ovplyvňuje chuť kokosu, vanilky, avokáda, banánov a sladkých zemiakov.
  • Turci si zvyknú dopriať často baraninu, z ktorej pripravujú slávne šašlíky, kebab a pilaf. V tejto krajine si príde na svoje každý, kto má rád zeleninu. Najviac sa používajú rajčiaky, paprika, baklažány, uhorky a artičoky a z korenín oregano, tymian a bazalka.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com