Ideálna kancelária

24.02.2024

HARMÓNIA - IDEÁLNY PRIESTOR    V práci trávime denne osem hodín a mnohí dokonca zostávajú vo svojej pracovnej svätyni celý deň od rána do neskorého večera. Podobné správanie môže končiť napokon kolapsom, ale ani striedma angažovanosť a vlažný postoj k profesii nemusí byť zárukou pre zdravie. Záleží na tom, ako sa v prostredí kancelárie správame a aké podmienky si v nej vytvoríme.

Pracovisko síce nie je domov, ktorý si zariadime podľa vlastných predstáv, ale prežívame v ňom priveľa nášho času na to, aby sme jeho vplyv podceňovali. Ak sa v poslednej dobe vraciame z práce vyšťavení a unavení, je načase sa zamyslieť aj nad charakterom nášho pracovného prostredia. Aké sú základného princípy príjemného pracoviska, ktoré nám neujedá z fyzického i duševného zdravia?

  • Dôležité je umiestnenie stola. Nemali by sme sedieť chrbtom k dverám alebo v centre veľkej miestnosti, kde sa cítime stratení alebo priam obnažení každému na očiach a navyše nám pri každom otvorení dverí prekáža prievan. Snažme sa sedieť čelom k dverám, ale posunutí k jednému z rohov miestnosti. Nevhodná poloha pracovného stola môže človeka stresovať a zhoršovať jeho schopnosť sústrediť sa. Napríklad, ak sedíme v presklenej miestnosti a máme výhľad na časť chodby s toaletami alebo na schodisko, takže aj periférne zaznamenávame častý a v tomto prípade rušivý pohyb. Deprimujúce môže byť aj improvizované pracovisko, zastrčený priestor za stĺpom alebo málo viditeľná a plošne malá plocha, ktorá naše postavenie na pracovisku dehonestuje.
  • Nervozitu a horšiu koncentráciu zvykne spôsobovať aj neporiadok na stole. Okrem rozptyľovania môže byť negatívnym signálom pre šéfa. Všetky drobné predmety vložme do škatuliek alebo zásuviek, spisy do zakladačov a na stole nechávajme len nevyhnutné kancelárske pomôcky a aktuálne pracovné podklady.
  • Dôležitá je aj kvalitná stolička, na ktorej hneď v prvom dni na novom pracovisku trvajme. Dlhodobé sedenie na zle ergonomicky riešenom posede môže mať pre chronické bolesti krčnej chrbtice a hlavy či tŕpnutie rúk a nôh dohru u ortopéda alebo fyzioterapeuta. Správne pracovné kreslo má mať vysoké operadlo a opierky na ruky.
  • Keď už musíme vo svojej blízkosti akceptovať počítač, umiestnime ďalej aspoň ďalšie zdroje elektrosmogu – kopírovačku, skener, fax a tlačiareň, ktoré používame len sporadicky.
  • Najlepšie je prirodzené osvetlenie. Ak potrebujeme pri práci stolové svietidlo, malo by mať tvar, ktorý zakrýva samotný zdroj svetla, aby nás svetlo neoslepovalo. Pri práci s počítačom musí poloha umožniť dostatočné osvetlenie klávesnice, myši a podkladových materiálov na stole. Netreba však zapaľovať lampu aj cez deň, je lepšie a zdravšie pre naše oči spoliehať sa na denné svetlo. Problém predstavujú blikajúce žiarovky, ktoré môžu vyvolať bolesť hlavy a stres.
  • Nepodceňujme silu farieb. Aj keď o zariadení kancelárie rozhoduje firma, my si môžeme pracovné prostredie zútulniť aspoň výraznými farebnými doplnkami – obrázkom, nástenkou, podložkou na myš, šálkou, papierovými nálepkami, stojanom na tužky a perami. Nezabúdajme, že žltá zvyšuje motiváciu, oranžová stimuluje kreativitu, červená je zdrojom energie a modrá skôr upokojuje. Dôležité, čo potrebujeme konkrétne my sami.
  • Kvetom nič nepokazíme, práve naopak. Zeleň odbúrava stres aj pre dobrý pocit z pohľadu na kúsok prírody, no zároveň sa aj reálne podieľa na tvorbe zdravšieho prostredia. Mnohé rastliny dokážu pohlcovať škodlivý elektrosmog i toxické látky, ktoré sa vylučujú z kancelárskeho nábytku (materiál, impregnácia, lepidlá). Takto funguje najmä brečtan, palma, chryzantémy, lopatkovec a dracény.
  • Niet nad čistý vzduch. Ak nám to charakter stavby dovolí, vetrajme niekoľkokrát denne dokorán otvoreným oknom. Náš mozog potrebuje dostatočný prísun kyslíka. V prípade plno klimatizovanej budovy si treba robiť prestávky a ísť sa aspoň na chvíľu nadýchať čerstvého vzduchu von. Alebo si zabezpečiť pre zdravie našich pľúc do kancelárie ionizátor vzduchu, ktorý ho prečistí a zlikviduje aj možný zápach.


TIPY:

Pomáha aj aromaterapia. Ak sme v kancelárii sami alebo to kolegovi neprekáža, odporúča sa zapáliť si vonnú sviečku alebo lampu, ktorá znižuje stres a zlepšuje náladu. Vôňu si vyberie každý sám, ale levanduľový vraj skvalitňuje koncentráciu a tým znižuje možnosť omylov pri práci s počítačom. Dobrú službu urobí aj mäta, rozmarín alebo citrón.

Púšťanie hudby je trochu diskutabilné. Dobrým riešením sú pokojné skladby, ktoré zvukovo nenarúšajú atmosféru (predpokladom je však aj súhlas kolegov). Dynamická, navyše nahlas pustená, je skôr rušivým momentom. Použiť môžeme aj slúchadlá, ale treba rátať s komplikovanou komunikáciou s okolím a najmä s nepochopením u šéfa.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com