Hyacintu nesvedčí teplo

20.03.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Keď sa povie hyacint, každého napadne ako prvé výrazná až omamná sladká vôňa, ktorou môže konkurovať najväčším prírodným parfumom. 

Jeho cnosťou je však aj farebná paleta, v ktorej sa tento druh kvetu prezentuje svetu. Kto by odolal nežným tónom ružovej, žltej, bledomodrej či fialovej kučeravej hlávky plnej drobných kvietkov, a ani biela nie je svojou čistotou na zhodenie. Tento kvet patrí určite k najatraktívnejším okrasným cibuľovinám. Európa sa z neho teší od 16. storočia, pochádza však z Ázie a Turecka. Dnes je tento kvet jedným z tradičných poslov jari.

Stratégia pestovania

Cibule hyacintu sa zvyčajne sadia na jeseň, ale ak sme to nestihli, môžeme si v kvetinárstve začiatkom jari zakúpiť niekoľko hrnčekových hyacintov, ktoré posadíme vedľa seba do podlhovastých črepníkov na balkóne. Alebo sa rozhodnúť aj pre rýchlené hyacinty, ktoré majú špeciálne upravené cibuľky, ktoré sa predávajú hlavne v marci a apríli. Môžeme ich zasadiť aj do črepníka, ale lepšou alternatívou je špeciálne tvarovaná váza, v ktorej však treba cibuľku zalievať tak, aby sedela tesne pod hladinou vody. Asi 6 až 8 týždňov ju necháme na tmavom a chladnom mieste a keď začne rásť, prenesieme ju do teplejšieho a svetlejšieho prostredia. Hyacint kvitne asi 3 týždne, ale keď sa chceme tešiť z jeho krásy v interiéri, tak dlho vydržať nemusí. Veľké teplo alebo nedostatok svetla v interiéri môže spôsobiť žltnutie listov alebo deformovanie kvietkov. Po odkvitnutí na konci obdobia kvitnutia ide do mínusu už celá rastlina. Zachrániť ju môže presadenie do záhradky, ak ju máme k dispozícii. Alebo cibuľky vyberieme zo zeme, očistíme ich od hliny a uskladníme na suchom a tmavom mieste až do jesene. Vtedy ich opäť zasadíme do hĺbky 15 cm vo vzdialenosti asi 20 cm od seba, aby tak prečkali zimu. Ešte ich zakryjeme slamou a rašelinou, ktorá ich ochráni pred mrazom. Na jar vrstvu odstránime, aby sme im urobili priestor na prirodzený rast.

Ideálne podmienky pre hyacint:

  • skôr chladnejšie prostredie, teplota od 16 do 20°C
  • dostatok vlahy pre cibuľku, pri kvitnutí už len mierna zálievka pre koreňový bal
  • ľahšia priepustná pôda bohatá na humus
  • žiadne prihnojovanie
  • dostatok svetla, prievan jej však škodí


Poznámka: Keď je rastlinka ešte len v rozpuku a má zelené púčiky, na prvý pohľad sa dá ťažko určiť, akú farbu bude mať po rozkvitnutí. Prezradí vám to sfarbenie cibuľky, či už modré, načervenalé alebo biele.


redakcia doma a Rada, FOTO: www.freepik.com