Hrajme sa s deťmi

21.12.2024

MAMINA - DIEŤA    Voľné dni okolo sviatkov sú vhodnou príležitosťou pre spoločné aktivity rodičov a detí. Nie všetky rodiny holdujú zimným športom, zďaleka nie všetci strávia týždeň voľna na horách. Mnohí rodičia si vezmú dovolenku, ale zostanú so svojimi školákmi v domácom prostredí. Dobrou formou trávenia času je v takom prípade spoločenská hra.

Deti sedia za počítačom až príliš často. Internet im síce poskytuje nekonečný rad možností zabaviť sa, ale je to skôr pasívny spôsob hrania. Spoločenská hra však rozvíja pamäťové schopnosti, bystrosť úsudku, rýchlosť rozhodovania a prípadne i zručnosť, a zároveň praje aj sociálnym kontaktom. Rodičia majú počas príjemne strávených hodín navyše príležitosť poznať lepšie svoje dieťa i jeho schopnosť sústrediť sa či prijať prehru.

Nie víťazstvo, hra je podstatná

Nemusíme hneď bežať do hračkárstva a kupovať nové druhy hier, aby sme vyprovokovali v rodine chuť zahrať sa. Postačíme aj s domácimi zásobami alebo vytiahneme zo skrine darčeky z posledných Vianoc. Dôležité je vytvoriť súťaživú atmosféru a motivovať všetkých členov rodiny - dospelých i veľké či menšie deti. Cieľovou výhrou môžu byť drobné sladkosti, pečená torta od mamy alebo nedeľný výlet. Ale to už je len sladká odmena, najdôležitejšia je samotná hra.

  • Môžu ňou byť pokojne klasiky ako Človeče, nehnevaj sa, stolný futbal, kolektívne skladanie väčšieho obrázku technikou puzzle alebo turnaj v hádzaní šípok do terča.
  • Výborná je aj skúška slovnej zásoby a trénovanie pamäti Meno, mesto, zviera, vec, kvet, ku ktorej potrebujeme len papiere a perá.
  • Ešte menej náročná na rekvizity je pohybovo aktívna hra tipovania povolaní. Jeden člen rodiny vždy názorne stvárni niektorú profesiu a ostatní sa snažia ju uhádnuť.
  • K tréningu vizuálnej pamäti prispieva zase jednoduchá súťaž. Na stôl sa položí zo 20 drobností (guma, spinka, lyžička, batéria, špendlík, cukrík, farbička atď) a po minúte sa zakryjú obrusom. Každý potom na lístok napíše všetky predmety, ktoré si zapamätal.
  • K osvedčeným hrám, do ktorej sa radi zapoja starí i mladí, patria monopoly, dostihy alebo scrable. A samozrejme, že existujú ďalšie verzie podobných hier, ktoré nechýbajú asi v žiadnej domácnosti.
  • Väčšie deti a tínedžeri zvyknú byť aj vyrovnanými partnermi v kartových hrách, ako je kanasta alebo žolík.
  • Menšie deti skôr zaujme domino a obrázkové pexeso a z kartových hier Čierny Peter alebo kvarteto.

A vo virtuálnom svete v tíme

Mladí obľubujú moderné počítačové videohry, ktoré môžu hráči vďaka herných konzol ovládať pohybom rúk či dokonca i celého tela, čím sa rozvíja aj jemná motorika. Existuje celý rad hier, vďaka ktorým sa môžeme aj v interiéri vlastnej obývačky ocitnúť na tanečnom parkete či vo fittness. No lepšie bude, ak mladí aj tieto hry absolvujú so zvyškom rodiny alebo s priateľmi, aby neboli so svojimi chvíľami výhry a prehry sami. Takto si skôr vybudujú aj správne sociálne väzby.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com