Holubov už nikdy nekŕmte!

17.05.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE    Obraz starej dámy alebo skupinky detí, ktoré hádžu kúsky žemle holubom, je skôr idylická predstava. Možno aj vďaka tomu, že sú symbolom slobody a mieru a preto evokujú sympatie okoloidúcich. Múdrejšie je však uvedomiť si zdravotné riziko, ktoré je s holubmi spojené.

Vďaka pocitu bázne pri pohľade na tieto živé doplnky námestí sa holuby v mestských aglomeráciách veľmi premnožili. Na tom by nebolo nič zlé, keby práve tieto druhy vtákov neboli často nositeľmi nebezpečných baktérií, doslova zásobníkmi patogénov, ktoré spôsobujú vážne ochorenia. Infekcia má spočiatku chrípkové symptómy, ale neskôr sa môže rozvinúť do zápalu pľúc. Iné typy baktérií zase spôsobujú salmonelózu a akútnu hnačku. Ľudí s oslabeným imunitným systémom ohrozuje aj vtáčia forma tuberkulózy a alergikov šírenie roztočí.

Metropoly trúbia na poplach

S týmto javom sa pasujú asi všetky mestá vrátane európskych metropol, ku koloritu ktorých záplava holubov na hlavnom námestí odjakživa patrí. Či už sú to Benátky, Paríž, Viedeň alebo Madrid. Nostalgia však nie je na mieste, rozum káže riešiť tento jav pragmaticky. Dokonca aj ornitológovia vnímajú znižovanie počtu holubov v mestách za nevyhnutný. Neraz ho riešia spôsobom, aký ponúka samotná príroda. Chovom dravcov, ktoré sa o to ako prirodzení predátori postarajú.

Často sa usídlia na povalách

Problémom sú aj hniezda holubov, v ktorých sa darí roztočom a parazitom. Holuby si rady nachádzajú svoje útočisko najmä v starších domoch s povalou, kde dokážu vytvoriť až niekoľkocentimetrovú vrstvu výkalov. Jedným z účinných prostriedkov, ako proti premnoženiu týchto vtákov bojovať, je vytvárať fyzické zábrany na stavbách, aby sa do voľných priestorov nemohli dostať.

Pokuta ako argument

Keď už nefunguje logické zdôvodnenie, prichádza sankcia. Aj Bratislava sa chráni a bojuje proti premnoženiu holubov. Za ich kŕmenie hrozí pokuta 33 eur. A dôvodom nie je iba zdravotné riziko, ale aj znehodnotenie historických architektonických pamiatok. Holubie exkrementy sú svojím zložením tak agresívne, že deštruujú stavebný materiál a okrem fasád budov ničia aj fontány, sochy a iné umelecké diela.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com