Dve podoby vlčieho maku
ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA Na dotyk krehký, ale farebne výrazný kvet červeného, divého či vlčieho maku sa pre svoj jednoduchý, ale výtvarný imidž stáva často modelom pre dekorácie i obrazy. Nás však zaujíma hlavne jeho terapeutický účinok na telo. V rastlinke, ktorá dokáže vyrásť aj za nehostinných podmienok na kraji polí, v rumoviskách i na násypoch, a preto sa považuje za burinu, sa skrýva veľká sila.
LIEK
Dôležité je poznať účinky divého maku a správne ich využiť, pretože táto rastlina sa považuje za drogu. Obsahuje glykozidy, sliz a najmä alkaloidy rhoeadinu, preto ho aj v minulosti používali ako sedatívum na upokojenie, proti bolesti a pre lepší spánok. Napriek týmto vlastnostiam nemá nič spoločné so záhradným pestovaným makom, ktorý obsahuje ópium. Sirup z rastliny vlčieho maku je aj osvedčeným prostriedkom proti dráždivému kašľu a zachrípnutiu. A je tiež vhodný ako kloktadlo a obklad na oči. Zdrojom účinných látok sú najmä okvetné lístky, ktoré sa majú zberať za suchého počasia a sušiť v tieni vo vetranom prostredí. Na prípravu záparu postačia dve čajové lyžičky usušených lístkov. Pomáha dokonca aj v kozmetike. Proti vráskam úspešne zabojujeme, ak necháme pleť na tvári odpočívať pol hodiny pod obkladom namočeným v odvare z divého maku.
OTRAVA
Na druhej strane môže divoký mak aj ublížiť najmä ľuďom s citlivejším organizmom. Hlavne deti sa môžu nechať pri hre na lúke zlákať príťažlivými červenými kvetmi a napokon sa pri ochutnaní priotráviť. Príznakom otravy je podráždenie, pomalý dych, neskôr znehybnenie, nízka telesná teplota i kŕčovité pohyby. Treba volať okamžite rýchlu pomoc a pacient by mal čo najskôr obsah žalúdka vyvrátiť. Inak musia výplach žalúdka urobiť v nemocnici.