Drobné domáce úrazy
ZDRAVIE A KRÁSA - PRVÁ POMOC Vyhnúť sa malým nehodám počas upratovania alebo varenia je takmer nemožné. Akokoľvek pozorní môžeme byť, občas sa ocitne prst v blízkosti ostrého noža alebo si odrieme koleno o hranu stola. Ako si drobné rany ošetriť?

ODRENINU na nohe či ruke najprv umyjeme prúdom čistej vody, aby sme vyplavili nečistoty a po vysušení ju prelepíme náplasťou. Pri väčšej rane použijeme radšej antiseptický prípravok.
MODRINA čiže podliatina, prípadne opuch po náraze o tvrdý predmet sú častými nehodami v domácnosti, najmä, ak nemáme nábytok a veci na svojom mieste. Na podliatinu, ktorá vzniká zakrvácaním tkaniva pod kožou si treba dať studený obklad. A neskôr treba správanie modriny sledovať. Ak nemizne, čo môže byť dôvodom hlbšieho zranenia, treba vyhľadať lekára.

REZNÁ RANA po nešikovnej manipulácii nožom je dosť traumatizujúca, najmä, ak je spojená s väčším krvácaním. Ranu necháme najprv trochu krvácať, aby sa odplavila špina a možné zárodky infekcie, potom ju umyjeme a prelepíme väčšou náplasťou, ktorá zafixuje okraje reznej rany. Takto sa koža lepšie zrastie. Ak máme porezanú ruku, zdvihneme ju nad úroveň srdca, čo eliminuje krvácanie. Silnejšie krvácanie zastavíme kompresívnym obväzom, ale ak ide o hlbšie alebo väčšie zranenie, je lepšie navštíviť lekára a nechať si ranu zašiť pár stehmi, aby nám ako spomienka neostala viditeľná alebo zdeformovaná jazva.
POPÁLENINA alebo OBARENINA sú bolestivé zranenie. Prvou pomocou je schladenie rany pod tečúcou studenou vodou. Drobné popáleniny môžeme potrieť trochou oleja, väčšie by mal však vidieť už odborník. Rovnako ho treba vyhľadať, keď po niekoľkých dňoch poranené miesto opuchne, sčervenie a bolí. To sú príznaky infekcie. Vytvorený pľuzgier nikdy neprepichujeme, hrozí tiež infekcia, ak praskne, prekryjeme ho sterilnou gázou a ranu voľnejšie previažeme.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com