Drevenému nábytku chémia nesvedčí

26.03.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    V snahe ochrániť to najcennejšie vrátane zariadenia bytu či domu, do ktorého sme investovali nemalé sumy, zásobíme sa doma množstvom čistiacich prípravkov. No nábytok je vyrobený často z prírodných materiálov, ktorým chémia veľmi nesvedčí. Preto sa skúsme najprv spoľahnúť na domáce a menej agresívne recepty na starostlivosť o nábytok, v ktorých dominujú ekologické prostriedky.

Praktické inšpirácie:

  • Nábytok z bambusu, z ratanu alebo z trstiny je pre pórovitosť materiálov ošetrený ochranným náterom. Stačí ho preto utierať len vlhkou handričkou a občas lepšie umyť teplým mydlovým roztokom, silný saponát môže oslabiť pružnosť vlákien. Tieto druhy nábytku môžeme nechať sušiť krátko na slnku, najlepšie, ak trochu fúka. Ale pridlhý pobyt pod vplyvom slnečných lúčov by spôsobil krehkosť materiálu.
  • Drevo je savejšie, pretože má jemnejšie vlákna ako predošlé materiály a je preto háklivejší. Najmä na vodu. Pri jeho údržbe používajme navlhčené alebo riadne vyžmýkané mäkké ľanové alebo bavlnené handry, ktoré nepúšťajú chĺpky a pri leštení utierame povrch zásadne v smere vlákna dreva.
  • Nikdy to nepreháňame s množstvom prípravku, pretože nahromadený zanechá na drevenom nábytku vrstvu s matným vzhľadom. Odstrániť ho však môžeme pomocou roztoku octu a vody v pomere 1:1, ktorým navlhčíme handričku a povrch ňou poutierame.
  • Ak nás trápia mastné odtlačky prstov, ľahko sa ich zbavíme nasledujúcim spôsobom. Najprv povrch poutierame handrou namočenou v jemnom roztoku mydlových vločiek, potom ho dobre vysušíme a napokon pretrieme leštidlom, ktoré mastnotu úplne rozpustí.
  • Ideálnym prostriedkom je včelí vosk, ktorým môžeme ošetrovať celý povrch dreveného nábytku. No dá sa ním aj odstrániť krúžok od pohára na dreve. Keď ho nemáme po ruke, pomôže aj malé množstvo majonézy alebo masla, ktoré vtrieme do škvrny a necháme cez noc pôsobiť.
  • Mahagónovú komodu niekedy špatia ryhy. Pokúsme sa škrabance zlikvidovať pomocou vatovej tyčinky namočenej do jódovej tinktúry, ktorej zvyšky potom zotrieme handričkou. Ryhy budú menej viditeľné. Škrabance na bledom type nábytku pomôže zaceliť včelí vosk vhodného odtieňa.
  • Nábytok z masívu nie je dosť odolný voči nárazu tvrdého predmetu. Ak vznikne priehlbina bez pretrhnutia vlákien, vezmime si na pomoc žehličku. Opakovaným miernym naparovaním sa defekt dá opraviť – preliačené drevo sa vráti do pôvodnej polohy.

Náš tip: Urobme si doma netoxické leštidlo zo včelieho vosku, ktoré nám istý čas vydrží. Najprv si do nádoby, ktorú sme vložili do väčšej panvice s horúcou vodou, nastrúhame včelí vosk (asi 80 g) a miešame ho, kým sa neroztopí. Potom do neho postupne pridáme 150 ml terpentínového oleja a asi 12 kvapiek levanduľového olejčeka. Dobre premiešame, vložíme do širšej a plochej plechovej nádoby s vrchnákom a po vychladnutí uzavrieme.

Poznámka: Aby sme si ušetrili zbytočnú prácu, neklaďme poháre a a ostatný riad priamo na stolík alebo skrinku, používajme radšej čo najčastejšie väčšie či menšie podnosy z kvalitných materiálov, ktoré neodrú drevený povrch. Problémom býva aj dekoratívna sviečka na poličke alebo črepník s kaktusmi na komode. Tieto predmety pre zanechávajú stopy vplyvom vlhka alebo tepla.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com