Doprajte si vitamíny skorého leta

10.05.2024

VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA    Leto, ktorá sa už blíži, nie je len synonymom slnka a oddychu pri vode, ale aj vône ovocia, ktoré nám príroda nadeľuje od začiatku sezóny. Dopriať si ho napriek cenám, z roka na rok rastúcim, by sme si predsa len mali. Veď každý druh ranného letného ovocia predstavuje skutočný prínos pre naše zdravie. A aké bohatstvo sa v nich skrýva?

Jahody sú kráľovné záhradky

Jahoda je obľúbený druh ovocia nielen pre typickú aromatickú chuť, ale aj pre schopnosť zachovať si dobrú konzistenciu aj po zaváraní či zmrazení. Je to nízkokalorické a ľahko stráviteľné ovocie, ktoré obsahuje železo, draslík, vitamín C a provitamín A. Mali by ho čo najčastejšie konzumovať ľudia s problematickou pečeňou či močovými kameňmi, tiež reumatici a pacienti s dnou. Okrem plodov sú využiteľné aj listy, hlavne lesných jahôd. Varia sa z nich liečivé čaje vhodné pri výskyte katarov žalúdka a chudokrvnosti. Naopak občas majú aj nepriaznivý účinok na zdravie, najmä v súvislosti s deťmi a alergiou, ktorú vyvolávajú organické kyseliny.

Náušničky z čerešní

Čerešne patria v našich podmienkam ku klasickému ovociu prvých letných dní nielen pre obľúbenosť bublaniny v slovenskej kuchyni a tradície školáčok zdobiť si ušká čerešňovými dvojičkami. No i tak je vnímané toto ovocie skôr ako chlebové, a pritom by si zaslúžilo väčšiu pozornosť. Dôvodom je jeho schopnosť znižovať hladinu kyseliny močovej, odvádzať toxíny z tela a pomáhať tak prečisťovať obličky. Preto by čerešne nemali chýbať v jedálničku pacienta trpiaceho dnou. Reumatici by si mali zase pripravovať odvar z čerešňových listov, ktorý zmierňuje bolesti kĺbov.

Malina na torte

Piškótovej torte so šľahačkou a malinami neodolá asi nik, ale nemusí byť vždy tak noblesne skombinovaná. Dať si misku čerstvých malín je podľa odborníkov väčšia výhra ako konzumácia rajčiakov, brokolice alebo exotického kiwi. Obsahujú totiž väčšie percento antioxidantov a výživných látok. A pre prítomnosť zinku sú maliny aj vhodným afrodiziakom pre obe pohlavia.

Ríbezle si nenechajte utiecť

V niektorých rokoch sa iba mihnú trhoviskom, mnohí pestovatelia akoby rezignovali na tento druh ovocia. No je dobré si ho vyčíhať, pretože je až po okraj pomyselného džbánika naplnený vitamínmi. Len rátajme – vitamíny C a E, vitamíny skupiny B, karotén, navyše minerálne látky a organické kyseliny. Kokteil antioxidantov, ktoré znižujú riziko rakoviny, srdcových chorôb i šedého zákalu. Ríbezle nás chránia aj pred infekciou močových ciest a pomáhajú pri ťažkostiach s hnačkou. A čaj z čiernej odrody poskytne úľavu pri zápale hrdla.

Aj egreše sú dobrou voľbou

Kyslasté, ale zdravé. Egreše, ktoré obsahujú vitamíny C a E a vlákninu, by si mal dopriať každý, kto sa potýka často so zápchou. Ideálne prečistia črevá i obličky a tým pomáhajú organizmu zbaviť sa toxických látok.

Po čučoriedkach ostrý zrak

V posledných rokoch nastal doslova čučoriedkový boom. Už to nie je len dar lesa, ale tento druh sa už aj pestuje. Košíčky naplnené týmto ovocím s výnimočnou chuťou sa budú možno ešte lepšie predávať, keď sa našinec dozvie o jeho hlavných devízach. Čučoriedky výrazne posilňujú imunitný systém, chránia močové cesty pred infekciou, liečia hnačky a navyše zlepšujú videnie za šera. Zriedená čučoriedková šťava sa môže používať ako kloktadlo na zapálené hrdlo.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com