Domov má byť pre deti bezpečný

02.04.2024

MAMINA - DIEŤA    Pozná to každý rodič. Kým malé bábätko trávilo väčšinu času v postieľke alebo v ohrádke, bolo ešte dobre. No keď začalo štvornožky skúmať terén a napokon sa postavilo na nôžky, interiér bytu alebo domu sa stal zrazu miestom všetkých možných nehôd. Na čo si v domácnosti, v ktorej vyrastá malý človiečik, treba dávať najviac pozor?

Kuchyňa

s horúcimi zdrojmi je asi najviac nebezpečná. Preto je lepšie zabezpečiť sporák bezpečnostnou ohrádkou, aby sa dieťa nepriblížilo k hrncom, v ktorých to vrie a buble. Minimálne treba klásť kastróly a panvice na zadné horáky alebo elektrické platne. Už pri zariaďovaní linky, ak čakáme prírastok do rodiny, treba byť predvídavý - elektrickú rúru je lepšie umiestniť v hornej časti linky alebo vybrať typ, ktorý má tepelne izolované dvierka. Nebezpečná môže byť aj rýchlo varná kanvica, ak je položená pri okraji dosky. Rizikové sú aj prívodné šnúry elektrospotrebičov, za ktoré deti radi poťahujú. Nebezpečné pre malé dieťa sú aj všetky zásuvky plné kuchynských pomocníkov, často ostrých predmetov, či už nožíkov, vidličiek, škrabiek, ihiel na špikovanie, nožníc. Problémom bývajú aj čistiace prípravky uložené v skrinke pod dresom.

Obývacie izby

poskytujú veľa príležitostí pre úrazy – vitrína so sadami pohárov, knižnica s veľkými encyklopédiami či skrinková zostava s množstvom neraz rizikových predmetov, napríklad liekov. Rizikový je aj pracovný kút s elektronikou, zošívačkami, lepidlom a kopou drobných pripínačiek alebo krajčírsky kútik so šijacím strojom, s ihlami, špendlíkmi a malými gombíkmi. Nebezpečné bývajú aj rastliny, ktoré zvyknú deti trhať a dávať do úst, rovnako ako ochutnávať hlinu. Platí to najmä pre jedovaté druhy. Otvoreného krbu v obývačke sa vzdávať nemusíme, ak pred neho umiestnime ohrádku podobnú ako pred sporák.

Kúpeľňa

býva pre drobcov tiež príťažlivá. Ak nie je s dieťaťom v kúpeľni zodpovedná osoba, radšej ju treba zamkýnať. Máme tu predsa množstvo pracích a kozmetických prípravkov, zabudnutý fén alebo bielizeň namočenú vo vode. Pri troche fantázie všetko rizikové situácie.

Izby s balkónom, s lodžiou alebo s terasou

sú špeciálnou kategóriou, dvere na podobný priestor musí byť obzvlášť zabezpečený. A ak v lete zvykneme mať dvere na terasu dokorán otvorené, radšej tam nenechávajme žiadne kreslá, stolíky a stoličky, ktoré poslúžia malému prieskumníkovi ako rebrík na zábradlie. Nebezpečná býva aj situácia, ak sa dieťaťu podarí nechtiac zavrieť zvnútra dvere vo chvíli, keď jeho mama práve vešia bielizeň na balkóne.

Vstupné dvere

by mohli byť rovnako príčinou nešťastia. Musia byť stále zamknuté. Batoľa sa môže nimi raketovo rýchlo dostať k nebezpečným schodom alebo k výťahu.

Pre celú domácnosť platia zásady:

  • Okná vybaviť bezpečnostnými poistkami, ktoré umožnia otvoriť ich len na pár centimetrov.
  • Všetky zásuvky, ktoré práve nepoužívame, zakryť záslepkami alebo ak je to možné, snažiť sa zakrývať ich väčšími kusmi nábytku.
  • Odstrániť všetky sklenené dekorácie a dečky, ktoré zvykne malý človiečik na seba aj s predmetmi stiahnuť. Radšej nepoužívať pár rokov obrusy, okrem udretia letiacimi predmetmi hrozí aj popálenie horúcou polievkou alebo nápojom.
  • Ostrejšie rohy stolov a skriniek, najmä tie vo výške hlavičky, zjemniť plastovými krytkami.
  • Šmykľavé podlahy vybaviť protišmykovými podložkami, rovnako kusové koberce.
  • Šuplíky zabezpečiť poistkami, aby ich nemohli deti otvoriť, a dvere chráničmi prstov, ktoré zabránia prevretiu ručičky.
  • Dvere do miestností, kam by dieťa nemalo samé vojsť, je lepšie vždy zamkýnať (kúpeľňa, kde je v prevádzke práčka, spálňa, kde práve vetráme, atď.)

Poznámka: Aj keď je nutné urobiť viaceré opatrenia v snahe predísť tragickej udalosti, dieťa by sme nemali izolovať na separované miesto vystlané molitanom. Je to člen rodiny, ktorý sa potrebuje v domácom teréne zorientovať a postupne sa naučiť, čo všetko môže a čo zase nesmie. Vyžaduje to však veľkú trpezlivosť od rodičov i ostatných členov rodiny.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com