Čokoládová chuť pre všetky jazyky

19.02.2024

VARENIE - SVETOVÉ A MINULÉ CHUTE    Nie je to len výdobytok dnešnej doby, že druhy ovocia z exotických destinácií môžete dostať na trhovisku či v supermarkete kdekoľvek na svete. Požívatiny putovali po svete aj v minulosti. Najmä tie, ktoré stáli za to a preto sa im neubránili maškrtné jazýčky ani v Španielsku, ani v Indonézii, ani v Kanade. Čokoláda k takémuto rodu všeobecne obľúbených určite patrí.

Pretože kakaovníku sa darilo najmä v Strednej a Južnej Amerike, tento strom s zaujímavými plodmi patril do životného štýlu starých Indiánov. Kakaové bôby si vysoko cenili už Aztékovia, neraz ich používali ako platidlo. Čokoláda samotná bola pre tento národ pokrmov bohov a zároveň zázračným liekom.

Európa ju nepoznala až do 15. storočia, keď kakaové bôby priviezli z Ameriky Španieli. V 16. storočí ju s radosťou objavovalo Francúzsko. Spočiatku sa čokoláda ako exotický horký nápoj popíjala len na kráľovských dvoroch a v čokoládovniach pre zámožných ľudí, neskôr ju vďaka priemyselnej výroby mohli ochutnať všetky vrstvy obyvateľstva. V 19. storočí uzrel svetlo sveta recept na mliečnu čokoládu, do ktorej autori pridali na zjemnenie mlieko a cukor.

Hoci sa to nezdá, pretože s niekým to pri pohľade na bonbón ani nehne, každý Slovák skonzumuje ročne priemerne 6 kilogramov čokolády. K špičkám svetovej štatistiky však v tomto prípade nepatríme, pretože Švajčiari si rozrátajú každý rok na hlavu 11 kilogramov. V prípade tejto krajiny to nie je vôbec nezvyčajné. Kto ochutná lahodnú chuť tamojšej čokoládovej tabličky, pochopí. K výrobcom excelentných originálnych čokoládových bonbónov patria aj Belgicko a Holandsko.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com