Čo všetko môže skrývať únava

14.05.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB    Pocit únavy nemusí byť vždy výsledkom náhleho oteplenia, príchodu jarných mesiacov, nedostatku vitamínov a slnečných lúčov v našom živote. Ak nás nejaký čas trápi únava, treba v prvom rade vylúčiť, či príčinou nie sú niekedy i vážnejšie zdravotné ťažkosti. Čo všetko sa môže tajiť za pocitom vyčerpanosti, ktorej sa nevieme už nejaký čas zbaviť?

  • Porucha štítnej žľazy a narušenie rovnováhy v produkcii hormónov, keď človek pociťuje únavu, apatiu až depresiu.
  • Chrípka, pretože práve v období, keď je organizmus po zime vyčerpaný, nedokáže tým skôr odolať vírusovej infekcii.
  • Hepatitída typu C je vírusové ochorenie, proti ktorému sa zatiaľ nedá očkovať. V prvej fáze odznejú symptómy nakazenia bez väčších ťažkostí, no v ďalšom štádiu pri poškodení pečene sú pacienti veľmi vyčerpaní a trpia chronickou únavou.
  • Myómy, nádory a iné gynekologické ochorenia, ktoré spôsobujú väčšiu stratu krvi, majú tiež za následok stav vyčerpanosti.
  • Anémia čiže chudokrvnosť, čo zapríčiňuje permanentnú únavu pacienta, môže mať aj ďalšie dôvody. Únik krvi zvykne napríklad spôsobiť prasknutý žalúdočný vred, problémy s hrubým črevom, pečeňou, obličkami a tvorba a praskanie kŕčových žíl.
  • Klimaktérium, kedy žena horšie zvláda aj zmeny počasia a teplotné rozdiely, okrem typických návalov horúčavy, nočného potenia a búšenia srdca sa zvyšuje únava a podráždenosť.
  • Únavový syndróm je výsledkom pracovného preťaženia alebo veľkého stresu, ktoré človek nedokáže spracovať. Prejavuje sa výrazným úbytkom fyzických i duševných síl a pocitmi vyčerpanosti, nedostatku spánku a neprekonateľnej únavy.
  • Dôvodom pre únavu môžu byť aj chyby v životnom štýle - práca alebo dlhé hodiny strávené v klimatizovanom prostredí, o ktorého údržbu sa prevádzkovateľ nestará, zlý pitný režim, nedostatok spánku, neadekvátne množstvo hodín strávených za počítačom i drastické diéty, keď sa pre extrémne malý energetický príjem znižuje obranyschopnosť i vitalita organizmu.

Nepodliehajte hneď panike

Pocity únavy sú v našom živote nabitom povinnosťami, vcelku bežný jav. Netreba preto hneď podliehať panike. Väčšinou stačí upraviť svoj denný režim – správne sa stravovať, venovať dostatočný priestor spánku i relaxu a dopriať si vitamíny v prírodnej podobe. Ak však problém nie je zažehnaný ani po podobných opatreniach a pretrváva niekoľko týždňov, je lepšie navštíviť svojho praktického lekára, ktorý nás nasmeruje k správnemu špecialistovi. Veď riešiť sa dajú aj gynekologické problémy či ťažkosti so štítnou žľazou. Ale platí zásada - čím skôr, tým lepšie.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com