Čo si zabaliť do lietadla?
08.06.2024
DOMÁCNOSŤ - BEZPEČNOSŤ A POISTENIE O rizikách cestovania v lietadle sa pohovorilo veľa. Aj dôvody, prečo si do cestovnej tašky nemôžeme nabaliť rôzne nebezpečné predmety, sú práve z tohto pohľadu známe. Napriek tomu sa občas dopustíme prehrešku a pre zabudnutý pilník v kabelke môžeme mať pri letiskovej kontrole problém.
Ktoré predmety sa nemajú dostať na palubu lietadla?
- strelné zbrane i akékoľvek predmety s podobným účinkom (v prvom rade originálne strelné zbrane, ale aj vzduchové, signálne, štartovacie, nastreľovacie a paintballové pištole, súčiastky zbraní, hračky a repliky zbraní, kuše, luky, praky, harpúny, omračujúce zbrane ako jatočné pištole)
- špicaté zbrane a ostré predmety (nože, sekery, šípky, korčule na ľad, sekerky na mäso, obuv s hrotmi, mačety, skalpely, britvy a žiletky, lyžiarske a turistické palice i rôzne remeselnícke náradie ako skrutkovače, kladivá, dláta, vrtáky, svorkovače, spájkovacie lampy, pílky a pod.)
- predmety, ktoré by sa mohli zneužiť na útok (športové pálky a palice, obušky, kanoistické pádla, biliardové tága, rybárske udice a predmety bojových umení)
- výbušniny a horľaviny (munícia, rozbušky, detonátory, zápalné zariadenia, granáty a tiež ich repliky, plynové nádoby, dymovnice, ohňostroje a pyrotechnika, pušný prach, plastické trhaviny, horľavé kvapalné palivá ako benzín, nafta, alkohol či, lieh, sprejové farby, terpentín a riedidlá farieb)
- chemické a toxické látky (kyseliny, žieraviny, bieliace prostriedky ako je chlór, paralyzujúce spreje, rádioaktívny materiál napríklad používaný na lekárske účely, jedy, biologicky nebezpečné látky ako infikovaná krv, baktérie či vírusy, samozápalné materiály a hasiace prístroje)
Ďalšie užitočné odporúčania
- Cenné a krehké veci, či už peniaze, šperky, fotoaparát, kameru, CD i MP3 prehrávač alebo notebook nosíme výhradne v príručnej batožine, ktorú si berieme so sebou na palubu. Môžeme si do nej dať aj sušič na vlasy.
- Tekutiny, pasty, roztoky na šošovky, spreje a gély v balení do 100 ml môžeme mať pri sebe aj počas letu, ale v priehľadnom plastovom vrecúšku, ktoré sa dá spätne uzatvoriť. Tie vo väčších baleniach si dáme do batožiny. Do spomínaného vrecka môžeme uložiť aj zapaľovač, povolený je jeden kus na osobu.
- V príručnej batožine majú miesto aj lieky a inhalátory a zdravotníckej prístroje, ktoré potrebujeme pre zvládnutie letu v súvislosti s naším zdravotným stavom, ale ich prítomnosť musíme doložiť potrebnou dokumentáciou napríklad sprievodným listom od ošetrujúceho lekára.
- Na palube sú povolené aj hudobné nástroje, no pri väčších môže letecká spoločnosť vyžadovať zakúpenie extra miesta v lietadle.
- Pomôcky na holenie alebo manikúru si treba zabaliť do batožiny, ktorá pôde do podpalubia.
- Tam patrí aj väčšie športové náčinie, ale každá letecká spoločnosť ho môže posudzovať inak. Niektoré ho považujú za štandardnú batožinu, iné vyžadujú poplatok za zvláštnu alebo nadrozmernú batožinu.
- Rodičia malých detí si môžu na palubu lietadla zobrať detskú stravu, mlieko a sterilizovanú vodu.
- Invalidný vozík, detský kočík alebo pomôcky na chodenie sa zvyknú prepravovať bez poplatku, ale všetky tieto predmety musia prejsť bezpečnostnou kontrolou a odbavujú sa spolu s batožinou. Prepravu imobilného človeka až na sedadlo na palube lietadla zabezpečí potom špeciálna letisková služba, ktorú si však treba dopredu objednať.
- A napokon na cestovanie lietadlom sa odporúča zvoliť si kufor, ktorý sa dá zamknúť. Pred poškodením pri manipulácii počas prepravy ho ochránime zabalením do fólie. Takto sa do batožiny nedostanú ani žiadni zlodeji.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com