Čisté prostredie, nie sterilné

15.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE    Žijeme vo svete, ktorého prirodzenou súčasťou sú aj mikroorganizmy. Nepestujme si preto ilúziu, že v dokonale organizovanom a vyčistenom až vyleštenom prostredí sa nevyskytujú žiadne baktérie. 

Odborníci tvrdia, že samotný človek je nositeľom 11 tisíc rôznych mikrobiologických kmeňov, ďalšie by sme našli v našej kuchyni či komore. Mnohé z nich sú užitočné – pomáhajú udržiavať v rovnováhe mikroflóru tráviacej sústavy a posilňujú náš imunitný systém. No iné druhy môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti. Ide o to nájsť správny spôsob, ako sa chrániť pred nákazou, ale zároveň udržiavať v dobrej kondícii obranyschopnosť organizmu.

K základnej hygiene patrí...

...umývanie rúk predovšetkým po toalete alebo po príchode z exteriéru, kde sme sa dotýkali kľučiek na dverách, držadiel v autobuse a rúčok nákupných vozíkov. Ruky pre frekventovaný dotyk s rôznymi predmetmi môžu prenášať množstvo nebezpečných látok. Dostatočnú ochranu pred bežnou nákazou nám poskytuje tečúca voda a mydlo. Pod tečúcou vodou umývame aj ovocie a zeleninu a z potravín zo záhradky treba dôkladne odstrániť zvyšky hliny, ktorá môže obsahovať parazity. To je každodenný život so bežnými hygienickými princípmi. Sú však aj situácie, keď by sme mali používať účinnejšiu ochranu.

Staráme sa o pacienta

Prítomnosť chorého človeka v domácnosti si vyžaduje iný prístup, ktorý by sa mal čiastočne priblížiť k ponímaniu čistoty v nemocniciach a v zdravotníckych zariadeniach. Zdravých členov rodiny môžu ohrozovať patogény. Tie sa vyskytujú na všetkých veciach, ktorých sa pacient dotýkal. Treba preto špeciálnym prostriedkom dezinfikovať povrchy predmetov a ruky pred i po kontakte s chorým človekom. A opačne človek s otvorenou ranou (diabetická noha) alebo pacient po transplantácii orgánu je ľahkou korisťou pre baktérie a vírusy. V tomto prípade je nutné pravidelnou dezinfekciou chrániť práve jeho.

Cestujeme na dovolenku

Špeciálnou situáciou je cestovanie, keď máme obmedzené možnosti pre hygienu, ktorú môžeme čiastočne nahradiť špeciálnym prostriedkom alebo posilniť hygienu na benzínových pumpách či letiskách. Problematický býva aj pobyt v exotických krajinách počas dovolenky. Sú to neznáme prostredia, ktoré môžu byť zdrojom nielen bežných, ale aj ďalších, pre náš organizmus neidentifikovateľných, a preto veľmi nebezpečnejších, infekcií. Dezinfekciou si môžeme zvýšiť šancu, že sa zdravotným problémom vyhneme.

Len dočasné riešenie

V každom prípade ide o výnimočné situácie, obvykle dezinfekčné prostriedky používať netreba. Dokonca do hygieny malých detí nepatria vôbec, pretože by u citlivejšej pokožky mohli vyvolať ekzémy. Naše telo je za normálnych okolností dostatočne odolné, takže jeho imunitný systém sa s prirodzeným mikrobiologickým prostredím vyrovnať dokáže.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com