Čím nakŕmiť mačku

15.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZVIERATKÁ DOMA    Pri kŕmení mačky by sme nemali zabúdať, že toto zvieratko síce skonzumuje takmer všetko, ale je to hlavne mäsožravec. Tak by mala vyzerať aj jej strava.

Väčšinou si mačku spájame s miskou mlieka. Bol to však kedysi osvedčený trik, ako motivovať mliekom neuspokojenú malú šelmu chytať myši. Väčšina mačiek, žijúcich hlavne v mestských bytoch, podobnú loveckú príležitosť nemá, preto jej treba prispôsobiť aj štýl stravovania.

  • V prvom rade potrebuje kvalitné granule, ktoré jej zabezpečia dostatok vitamínov, minerálov a bielkovín. Lepšiu výživovú hodnotu majú granule alebo konzervovaná potrava pre mačky s vyšším podielom mäsa.
  • Nemali by však obsahovať veľa soli, pretože tá poškodzuje močové ústrojenstvo zvieraťa.
  • Treba kombinovať konzumáciu suchých i mokrých granúl. Ráno skôr mokré a cez deň suché, ktoré doplnia tekutiny a mlieko na olovrant.
  • Mačky, ktoré trávia čas najmä v interiéri potrebujú pre dobrú činnosť čriev krmivo s vysokým obsahom nestráviteľnej vlákniny.
  • Menej pohyblivé, lenivejšie mačky, majú sklon k nadváhe, treba im preto dávať nízko kalorické granule.
  • Tehotnej alebo chorej mačke môžeme poskytnúť nápoj so sušeného mlieka, ktoré obsahuje veľa užitočných látok. A je dôležité dávať im pravidelne čerstvú vodu, ktorú pijú radi z plytkej misky.
  • Malé mačiatka potrebujú spočiatku 4 porcie jedla denne. Keď trochu podrastú, počet dávok kŕmenia treba znížiť na 3 a dospelej mačke už stačia dve kŕmenia.

Mačacie menu z komory a z chladničky

Mačke môžeme ponúknuť aj niektoré bežné potraviny alebo hotové jedlá, napríklad mäso je vhodné dať mačke asi 3-krát do týždňa. Zásadou je, že jedlo nesmie byť solené a korenené, údeniny nie sú už vôbec vhodné. Lepšia je potom malá porcia jahňaciny alebo kurčaťa, ale pozor bez kostí, lebo tie menšie ostré by mohli mačke ublížiť. Výborné je aj surové hovädzie mäso, ale musí byť predtým zamrazené, aby sa zničili možné zdroje nákazy toxoplazmózou. Bravčové by však nemali konzumovať vôbec. Mačky milujú vnútornosti, doplnkom stravy môže byť občas aj kúsok ľadviniek a srdca alebo pečene s výnimkou králičej. A z času na čas im môžeme dať aj varený vaječný žĺtok, bielok je ťažko stráviteľný. K dobrému zdraviu pomáha i biely jogurt, kefír a syry, ale nie korenené, plesnivé a údené. Ani mlieko nie je najideálnejšie, mačky z neho mávajú hnačky. Lepšie je zriediť trvanlivé s vodou v pomere 2:1. Čo by nemali nikdy konzumovať, sú sladkosti, pretože ich organizmus nie je schopný spracovať také veľké množstvo cukru. Z druhov zeleniny sú ochotné zjesť kukuricu, hrášok alebo nastrúhanú mrkvu. Ak im chutí banán alebo melón, nemusíme im ho odopierať. A raz do týždňa im môžeme dať tuniaka vo vlastnej šťave. Je lepší ako varená ryba, v ktorej sú kosti, alebo surová, ktorú by nemali mačky konzumovať vôbec. Piť by mali len čistú vodu, a ak je tá z vodovodu príliš chlórová, tak stolovú, no nie sýtenú a už vôbec nie kolové nápoje, kávu a alkohol. Nebezpečný pre mačky je aj repný a trstinový cukor, čokoláda, ryža, cestoviny, zemiaky a cesnak.

Poznámka: Pri čistení kožúška sa môžu dostať do žalúdka chlpy, kde zostávajú v podobe celých chumáčov a zhoršujú trávenie. Výsledkom môže byť vracanie a bolesti brucha. Dôležité je preto, aby mala mačka prístup k čerstvej tráve, ktorú môžeme pre tieto účely vypestovať vo väčšom črepníku doma. Ale dostať aj špeciálne krmivo, ktoré pomáha k lepšiemu priechodu prehltnutých chlpov tráviacim systémom.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com