Chystáte sa maľovať?

02.04.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Jar inšpiruje často k väčším aktivitám, ako je iba dôkladné vygruntovanie domácnosti. Nejedného majiteľa bytu či domu motivuje k vymaľovaniu či dokonca k čiastočným stavebným úpravám. A pretože prach zo starej stierky alebo farby, nanášané na steny razantne, dokážu interiér rýchlo znečistiť, treba si ho dobre ochrániť.

V prvom rade sa obrňme trpezlivosťou a venujme dostatok času dôkladnej preventívnej ochrane predmetov. O to menej práce budeme mať potom s ich čistením. Pomocou číslo jedna sú maliarske fólie, ktorá dostaneme kúpiť v drogérii alebo v domácich potrebách. Menšie kusy nábytku z miestnosti povynášajme a väčšie sa snažme presunúť do stredu miestnosti a potom ich pozakrývať veľkoplošnými fóliami. Na zakrytie vypínačov, elektrických zásuviek poslúži výborne maliarska páska. Použijeme ju aj na ochránenie okenných rámov, zárubní dverí a podlahových líšt. Na samotnú podlahu umiestnime hrubší igelit.

Nevyhnutné prípravné práce

Odstráňme staré nátery – ak bola stena už viac ako 3-krát maľovaná, hrozí, že staré nátery sa začnú odlupovať. No keď je predošlý náter dostatočne pevný a len znečistený, stačí stenu poumývať mydlovou vodou.

Boj s nerovnosťami podkladu – štetcom vymetieme prach i droliace sa čiastočky zo všetkých poškodených častí steny. A sadrová stierka, ktorú nanášame na zvlhčený podklad a ktorá rýchlo schne, nám pomôže prekryť všetky nezrovnalosti, či už jamky, diery po klincoch, praskliny, priehlbiny či otlčené rohy.

Možno nutná penetrácia – aby sme zabránili tvorbe prasklín v budúcnosti, je dôležité napustiť podklad látkou, ktorá zvyšuje priľnavosť náteru, odstraňuje problém s možnou fľakatosťou namaľovanej steny a zároveň znižuje spotrebu farby. Vyžaduje si to najmä pieskový alebo kriedový základ.

... a môžeme začať s maľovaním

  • Na pripravené steny môžeme konečne nanášať farbu. Použijeme valček, ktorý uľahčí veľkoplošné nanášanie farby - na cementové omietky potrebujeme druh s dlhšími vláknami, na stierky a sadrokartón stačí valček s krátkymi. Pomocou štetca kryjeme úzke miesta a zalomených štetcom ťažko dostupné, ako je priestor za radiátorom.
  • Môžeme sa rozhodnúť pre čisto bielu alebo farebný odtieň, ktorý sa dá skombinovať z viacerých farieb. No lepšie je spoľahnúť sa na hotové farby, lebo pri druhom miešaní sa nám nemusí podariť získať rovnaký odtieň. A tak tretina steny, ak sme na prvý krát neodhadli potrebné množstvo, bude mať napokon iný farebný tón.
  • Najprv nanesieme prvú vrstvu redšieho náteru, ktorý necháme dobre zaschnúť. Až potom nanášame druhú kryciu vrstvu hustejšej farby.
  • Pri samotnom maľovaní natrieme najprv štetcom rohy a hrany pozdĺž celej miestnosti i okolo okien a dverí. Potom natrieme farbou pomocou valčeka strop a na koniec steny. Takýto je profesionálny postup.
  • Maľovka má schnúť prirodzeným tempom, zbytočné je robiť na urýchlenie prievan. Ten môže naopak spôsobiť škodu, lebo bude príčinou nerovnomerného uschnutia náteru a vzniku neželaných máp na stenách.

Bielou na istotu

Aj keď sú dnes moderné farebné interiéry, je lepšie sa rozhodnúť len pre jednu alebo dve farebne výraznejšie zo štyroch stien. Ale chybou nie ani vsadiť na čisto bielu, pretože o celkovom dojme z miestnosti rozhodne napokon výber sedačky, závesov, vankúšov, obrazov a iných dekoratívnych prvkov. Pri výbere bielej farby si však treba dávať pozor, akú má kryciu schopnosť, stupeň belosti a vzhľad povrchu – môže byť matný, lesklý alebo saténový. Do kuchyne alebo detskej izby, kde je vyššia možnosť znečistenia, použijeme radšej umývateľné nátery.

Dobrý tip: Podlahu ochránime lepšie, ak pod fóliu rozprestrieme starú plachtu, deku, koberec či plátenné rolety určené na vyhodenie. Pred maľovaním by sme preto mali skontrolovať domáce zásoby a vyčleniť si všetky nepotrebné veľkoplošné textílie, ktoré sa pred odhodením do smetného koša môžu zhostiť ešte tejto jednej úlohy. Ak sme sa pustili do farebných zmien v celom byte, je múdre vytvoriť si pevnejší koridor, cestičku na prístup do všetkých miestností. Osvedčil sa kartón, ktorý vydrží aj intenzívnejší pohyb viacerých ľudí v pracovnej obuvi. V predstihu si nosme z blízkeho obchodu vyradené škatule, ktoré po rozložení vytvoria ideálnu odolnú vrstvu z pevného papiera.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com