Chystáme si huby do zásoby
VARENIE - SKLADOVANIE Hubárska sezóna je pre milovníkov zberu týchto lesných plodov úžasným obdobím. Najmä vtedy, ak je ideálne počasie a húb sa urodí neúrekom. Potom zostáva už len jeden problém. Úlovok dubákov, rýdzikov a plávok kvalitne spracovať, aby sme si na nich mohli pochutnávať aj v zimných mesiacoch.
Aktuálne nám vo viacerých okresoch zaprší na ideálne hubárske časy, bude preto čo zavárať i sušiť. Možnosti sú viaceré.
- Nakladané huby sú obľúbenou prílohou k hlavným jedlám. Huby najprv 15 minút varíme v osolenej vode s trochou octu a po vychladnutí ich scedené naložíme do menších zaváracích pohárov. Pridáme pár zrniek nového korenia, koriander i bobkový list, zalejeme do dvoch tretín octovým nálevom, zvyšok dolejeme olejom (hodí sa olivový i slnečnicový) a ešte sterilizujeme. Pri zaváraní môžeme zapojiť aj fantáziu a do pohára pridať aj kúsky zeleniny (mrkva, zeler, paprika, brokolica, patizón), ale aj strúčiky cesnaku, kúsky cibule či pálivé feferónky.
- Huby môžeme jednoducho predvariť v slanej vode, po 10 minútach scediť a uložiť v plastových nádobách do mrazničky. Neskôr ich používame pri príprave polievky, omáčky alebo duseného mäsa s hubami.
Aktuálne nám vo viacerých okresoch zaprší na ideálne hubárske časy, bude preto čo zavárať i sušiť. Možnosti sú viaceré.
- Podobnú službu nám urobia sterilizované huby, ktoré sme predtým udusili domäkka na oleji a na spenenej cibuľke.
- K tradičným receptom patria aj huby v soli. Očistené a na plátky pokrájané ich zmiešame so soľou, natlačíme do pohárov a keď pustia šťavu, posypeme ich vrstvou soli a pohár uzavrieme a uložíme v chladnej a tmavej miestnosti.
- Obľúbené sú sušené huby, ktoré nezaberú veľa miesta a sú chutnou a výrazne aromatickou pochutinou pri varení. Ako na to? Pokrájané ich môžeme uložiť tradične na rozložených novinách, ale lepšie je použiť papier na pečenie, aby sa do potraviny nedostala tlačiarenská farba. Buď ich necháme sušiť na slnku alebo v slabo vyhriatej rúre. Sušiť sa môžu aj navlečené na potravinársky špagát, ktorý zavesíme na suchom a slnečnom mieste. A niektorí zvyknú huby sušiť na staršej čistej záclone, ktorá sa prehodí na väčší sušiak na bielizeň. Usušené huby skladujeme v plátennom vrecúšku alebo uzatvárateľnej nádobe a pred použitím ich aspoň na 2 hodiny namočme do vody. Časť sušených hríbov však môžeme aj rozmixovať na prášok, ktorým pokrmy ľahko dochutíme. Radšej však do neho zamiešame aj soľ pre lepšie konzervovanie.
Starosvetský recept na huby v oleji
Najprv si uvaríme nálev z vody (250 ml), vínneho octu (500 ml), čierneho korenia , soli (2 lyžičky) a pár vetvičiek tymianu. Po 30 minútach vložíme od nálevu aj celé menšie plody lesných húb (hríby, smrčky, kuriatka) a varíme ešte 10 minút. Pomocou dierkovanej naberačky ich z nálevu vyberieme a spolu s kúskami citrónovej kôry, bobkovým listom a vetvičkami tymianu uložíme do pohárov. Zmes napokon zalejeme panenským olivovým olejom, ktorý sme predtým zohriali na asi 70°C. Takto spracované huby sú hotové ku konzumácii už o približne 3 týždne.
Poznámka: V octovom náleve najlepšie chutia rýdziky, hliva ustricová, kuriatka i michalky (inak václavky) a najsilnejšiu arómu získame usušením pravých dubákov.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com