Cestujete s dieťaťom na dovolenku?
MAMINA - DIEŤA Ak sa chystáme na dovolenku k moru alebo inú vzdialenejšie miesto autom, občas niečo podceníme. Napríklad, že s nami cestuje naše batoľa alebo malý škôlkar. Veď ho zabavíme, dáme mu piť i jesť, väčšinu jazdy aj tak prespí, povieme si. Napokon však môže byť práve prítomnosť dieťa v aute problém. Ako predísť neželaným situáciám? V prvom rade musíme, ako vlastne vždy, zabezpečiť dieťaťu všetko, čo potrebuje.
VHODNÉ PROSTREDIE: Základom cestovania v horúčave je okrem auta v perfektnom technickom stave s plnou nádržou správne nastavená klimatizácia. Ani priveľké vychladenie interiéru dopravného prostriedku ľudskému organizmu, či už dospelému alebo dieťaťu, nesvedčí. Najmä pre šok, ktorý zažíva po vystúpení z auta do tropických reálií exteriéru. Ak kvalitná klimatizácia chýba, bude to trochu viac krutá cesta. Vtedy treba dávať dieťaťu viac tekutín, lebo pri vysokých teplotách ich rýchlejšie stráca. Pomocou je aj umiestnenie tienidiel na okná, aby sme sa vyhli priamemu dopadu slnečných lúčov, ktoré škodia očiam a môžu spôsobiť vyčerpanosť, malátnosť a bolesť hlavy u všetkých prítomných pasažierov. Dôležité je dopriať si pravidelne prestávky.
POHODLNÉ OBLEČENIE: Najlepší je ľahký odev, napríklad bavlnené nohavičky a tričko a samozrejme náhrada na prezlečenie v prípade malej nehody. Navyše, dieťa sa v aute ľahko spotí a potom sa cíti nepríjemne. Ani nožičky netreba zaťažovať, batoľaťu postačia ponožky (v prípade klimatizácie sú nevyhnutné), ostatné deti majú mať kvalitné vzdušné sandále alebo tenisky. Svetrík, tepláky či teplejšie ponožky treba nachystať pre prípad, že cestujeme aj v noci, kedy sa môže ochladiť.
SPRÁVNE JEDLO: Zásadou je ľahká strava pred cestou i počas nej. Žiadny vyprážaný rezeň v žemli, plnená čokoláda alebo fastfoodová bageta s majonézou, s tučným syrom a s údeninami. Všetky tieto potraviny môžu po pár zákrutách a prudkých zabrzdeniach skončiť napokon na sedadle auta. Lepšia je preto očistená a pokrájaná zelenina (mrkva, kaleráb, uhorka), kukurica, kúsky ovocia (melón, nektárinky, čerstvé i sušené hrozno), orechy (ale len pár), cereálne tyčinky, suché keksy alebo pečivo s ľahkou nátierkou.
DOSTATOČNÝ PITNÝ REŽIM: Zásoby tekutín pri viacčlennej rodine nepodceňujme, všetci ich budú potrebovať pre udržanie kondície. Najlepšie pre deti sú ovocné a bylinkové čaje, citronáda s kúskami mäty, minerálna alebo aj obyčajná pitná voda. Sladené limonády a kolové nápoje ich žalúdok príliš zaťažujú.
PRIMERANÁ ZÁBAVA: Nemusíme robiť celé hodiny program, aby sme dieťa rozptýlili. Bude potrebovať určite aj čas na spánok. No ak je bdelé, nedovoľme mu nudiť sa. Podráždený potomok dokáže atmosféru v auto poriadne vybičovať, čo šoférovi zhoršuje koncentráciu. Každý mama preto už vie, ktoré obľúbené hračky, koľko cumlíkov a ilustrovaných knižiek o zvieratkách má ako prvú pomoc zobrať do auta. Malým školákom ponúkneme možnosť hrať sa rôzne pamäťové hry so slovíčkami a dávame im hádanky. Môžeme si s nimi aj zaspievať, prípadne im pustiť s CD prehrávača rozprávku alebo veselé detské pesničky. A tých starších, aby sa nenudili, treba občas motivovať, aby odhadovali vzdialenosť, zratúvali nákladné autá, sanitky či výhradne modré vozidlá alebo si všímali dopravné priestupky iných šoférov, čo bude napokon aj výchovné. Dobrou voľbou je prestávka pri detskom ihrisku alebo väčšia spojená s návštevou nejakého zámku. V každom prípade sa musíme vybaviť porciou fantázie a obrniť dávkou sebaovládania.
POZOR NA TEPLOTNÝ ŠOK!
Dieťa nenechávajme nikdy osamote v zamknutom aute, hoci sa chystáme iba na super rýchly nákup trvajúci pár minút. Aj keď spí, radšej ho zobuďme a vezmime ho so sebou. Aj jemu padne dobre zmeniť polohu, prípadne si trochu pobehať, ak už má za sebou prvé krôčiky. Navyše po zobudení môže batoľa utrpieť šok, že je v priestore auta samé. Alebo malé deti by sa mohli v aute nechtiac zamknúť a za zváženie stojí aj informácia o nedávnej tragédii poľského chlapčeka, ktorý sa smrteľne zranil v snahe vystrčiť hlavu z okna zaparkovaného vozidla. Nechať dieťa osamote v aute je nebezpečná situácia obzvlášť v horúcich dňoch, kedy teplota v interiéri dramaticky rýchlo stúpa a môže dôjsť k prehriatiu organizmu. Ako sa to stalo už i v tomto roku niekoľkým nepozorným či skôr nezodpovedným rodičom.
S kinedrylom opatrne
Možno sa budeme snažiť predísť problémom a nervozite v aute, ktorá vplýva negatívne najmä na vodiča a znižuje jeho schopnosť reakcie v kritickej chvíli, pomocou medikamentov. No dať dieťaťu kinedryl či podobný liek na utlmenie, aby počas cesty hlavne spalo, môže byť zradné. Takto sa nebude dožadovať jedla či nápojov a nedostatočný príjem tekutín môže napokon viesť najmä v horúcom dni k dehydratácii nevyvinutého organizmu. A to asi nebude dobrý začiatok pre dovolenku, počas ktorej chceme plní síl a energie ako celá rodina vychutnávať všetky benefity zaslúženej dovolenky.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com