Bahniatka sviatočne

03.03.2024

ZELENÝ DOMOV - VÁZA PLNÁ KVETOV    K typickým symbolom Veľkej noci patria aj bahniatka. Ako poslovia prebúdzajúcej sa jari ideálne dokresľujú atmosféru našich domovov počas sviatočných dní.

Sú to vlastne vetvičky vŕby rakytovej s čiastočne rozkvitnutými púčikmi. Nenápadné, ale nežné a na dotyk hebučké očaria asi každého a každý rok rovnako. Ideálne sa hodia na dekorácie v kombinácii s farebnými i bielymi kraslicami, veľkonočnými koláčmi a ďalšími symbolmi sviatkov jari. Možností je veľa.

  • Vŕbové prútiky môžeme vložiť do sklenenej vázy spolu s narcismi, hyacintmi alebo tulipánmi, bude to krásne farebne kontrastná kytica.
  • Rovnako sa hodia do keramickej nádoby. Vtedy postačia len konáriky s púčikmi, na ktoré môžeme zavesiť kraslice na stužke.
  • Môžeme si z nich uviť veniec, ktorý zavesíme na vchodové dvere, aby susedia videli, že ctíme tento jarný sviatok. Urobiť sa dá aj menší venček, do stredu ktorého položíme kraslice, ale môžu to byť aj čokoládové vajcia a zajkovia. Táto dekorácia ukáže pekne v strede jedálenského stola alebo na poličke.
  • Netradičným bude aranžmán v širšej keramickej miske. Do jej stredu vložíme navlhčenú floristickú hmotu, do ktorej napicháme vetvičky s púčikmi a jarné kvety, napríklad narcisy. Potom už stačí iba pravidelne doliať trochu vody, aby rastlinky vydržal čo najdlhšie svieže.
  • Bahniatka nám poslúžia aj pri príprave slávnostného stolovania. Ak k príboru alebo na tanier pridáme kúsok vetvičky s farebnou servítkou a zafarbené vajíčko, nikto nebude mať pochybnosti, aký čas práve žijeme.

Poznámka: Prečo sú vŕbové ratolesti pre nás tak výrazne veľkonočné? Je to kresťanská tradícia, ktorá siaha ešte do obdobia Ježiša Krista. Legenda hovorí, že keď vchádzal na oslovi do Jeruzalemu, tak mu ľudia mávali na pozdrav palmovými ratolesťami. Tie u nás nerastú, preto ich naši predkovia nahradili vysvätenými zeleným vetvičkami, ktoré neskôr vystriedali bahniatka.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.goodfon.ru