Babie leto v záhrade
ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY Máme posledné príjemné teplé dni na prechádzku i na práce v záhradke. Čo všetko by sme mali ešte stihnúť do prvých nočných mrazíkov a upršaných dní?
Záverečná záhradná žatva
V prvom rade sa treba pustiť do komplexného zberu úrody, rastliny je už zbytočné zaťažovať plodmi. Na programe dňa sú jesenné odrody jabĺk, hrušiek, sliviek a broskýň a dozrievajú aj posledné uhorky, tekvice, cvikle, papriky a paradajky. Ak ich máte hojne, tieto odrody zeleniny môžete zamraziť. Prepolené papriky zbavte jadierok a umyté vložte do mikroténových vrecúšok, rajčiaky uložte celé, tie väčšie rozpoľte. Takto zmrazenú zeleninu môžete potom v zime používať pri príprave omáčok, gulášov a leča.
Aktuálna je aj bylinková žatva, krehké rastlinky by nulový chlad mohol poškodiť. Je čas pozbierať majoránku, rozmarín, šalviu i tymián, usušiť ich a uložiť na zimné mesiac, kedy si voňavé vitamíny môžete pridávať do kúpeľa, no hlavne variť z nich liečivé čaje.
Hranie so semienkami
V októbri počas babieho leta vás čaká trpezlivá práca so semienkami, ktoré treba pozbierať z obľúbených letničiek a trvaliek. Môže to byť koriander, nechtík, kapucínka či aksamietnica. Ušetríte si peniaze i návštevu obchodu na jar, budete ich mať k dispozícii. Dôležité je semienka zbierať za suchého, slnečného počasia a potom skladovať v čistých sklenených pohároch alebo v papierových vreckách, ktoré je múdre označiť názvom rastliny.
Naopak, jarnú zeleninu si treba do uvoľnených záhonov ešte pred zimou vysiať. Až do konca októbra môžete vkladať do zeme semienka skorého špenátu, reďkovky, mrkvy, petržlenu, kôpru a valeriánky poľnej, prvej jarnej šalátovej bylinky s jemnou chuťou.
Veľké sťahovanie
Mnohé rastliny sú citlivé na chlad, potrebujú premiestniť do chodby či zimnej záhrady v dome alebo aspoň dostatočne ochrániť. Pomôže aj biela netkaná fólia, ktorou zakryjete kríky a menšie stromčeky v črepníkoch a dobré je aj kvetináč obaliť izolačnou vrstvou z polystyrénu a kartónu. Napriek týmto opatreniam presuňte rastliny v črepníkoch do záhrady na miesto, kde budú lepšie chránené pred mrazom.
Boj s burinou nekončí
Aj v čase, keď sa príroda chystá na zimný pasívnejší spôsob prežívania, neodporúča sa rezignovať na likvidáciu buriny vrátane ich korienkov a kvetov. Hrozí, že by po dozretí semienok vietor tieto rozfúkal po celej záhrade, takže na jar by ste museli vynaložiť viac energie na odstraňovanie nežiadúcich zástupcov flóry. Ide najmä o púpavu a bodliaky, ktoré bývajú obzvlášť tvrdým orieškom. Skúste to ako kedysi naše staré mamy. Nadzemnú časť bodliaky zrezali a do dutej stonky naliali nekompromisne horúcu vodu, ktorá úspešne zničila celý koreňový systém buriny.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com