Ani púder nevydrží večne

19.02.2025

ZDRAVIE A KRÁSA - DOMÁCA KOZMETIKA    Krémy, očné tiene, rúž, lak, lesk na pery, všetko súčasť malého ženského raja, ku ktorému má prístup iba jeho majiteľka. Priznajme, ktorá z nás odolá excelentnej farbe rúžu alebo kvalitnému mejkapu? A tak sa nám domáce zásoby pomaličky hromadia, až stratíme prehľad, kedy sme konkrétnu maskaru na mihalnice alebo lak na nechty vlastne kúpili. Zabúdame, že aj kozmetické výrobky podliehajú skaze a po čase sa znehodnotia. Ako dlho by mali vydržať?

Rúžu dávame na životnosť maximálne tri roky. Potom začne voskovatieť a stráca vôňu aj intenzitu farby. Starý lesk na pery nemá žiadnu vôňu a je tuhší, preto sa ťažko nanáša.

Kontúrovacia ceruzka na pery má síce trojročnú výdrž, ale treba ju pravidelne zastrúhavať. Podobný osud má ceruzka na oči.

Očné práškové tiene môžeme pokojne používať celé dva až tri roky, ak nám vydržia. Krémové však majú len ročnú životnosť. Mastné ceruzky na oči uschovávame radšej v chladničke, inak sa rýchlo lámu.

Špirála by mala vydržať asi štyri mesiace, potom začne vysychať a nedostatok vlhkosti vo farbe spôsobí jej zhrudkovatenie. Problémom môže byť aj podráždenie oka a vznik zápalu po aplikácii maskary po záruke.

V prípade pleťového krému sa orientujme podľa dátumu spotreby, zvyčajne má ročnú trvanlivosť. Ak ju prešvihneme a zostane nám ešte polovica obsahu téglika, uplatní sa ako krém na ruky.

Kratšiu dobu spotreby majú očné krémy, pretože sa pri ich výrobe šetrí konzervačnými látkami, ktoré zvyknú jemnú pokožku okolo očí dráždiť. Rátajme približne so štyrmi mesiacmi.

Lak na nechty má ročnú životnosť. Ak zhustne, môžeme ho zriediť trochou odlakovaču, potom však rátajme so stratou kvality i lesku.

Tekutý mejkap po roku vymeňme, pretože stratou vody začne meniť vôňu, farbu i konzistenciu, potom sa už roztiera ťažšie. Výrobkom na báze oleja môžeme pridať ešte ďalší polrok.

Zdá sa, že večný je len púder, ktorý neobsahuje vodu, takže sa mu baktérie vyhýbajú. Ale v skutočnosti ho treba využiť do dvoch až troch rokov.

Pár postrehov:

  • Nevhodným umiestnením životnosť kozmetických výrobkov zbytočne skracujeme. Najmä, ak ich máme uložené vo vlhkom prostredí alebo ich vystavujeme slnečnému žiareniu. Najviac im vyhovuje suché a chladné prostredie, mastné výrobky môžeme dať do chladničky, ostatným stačí vhodná kozmetická kazeta a lebo zásuvka v skrinke v spálni či v kúpeľni.
  • Pomôcky na rekonštruovanie našej tváre treba udržiavať v čistote. Štetce na pudrovanie alebo farbenie líc by sme mali každé tri mesiace prepláchnuť v mydlovej vode, potom ešte opláchnuť v čistej a nechať usušiť. Hubky radšej každý mesiac vymeňme, môžu byť zdrojom baktérií.
  • Parfum nám vydrží viac, ak ho nenecháme vystavený na toaletnom stolíku. Lepšie je uschovať ho v kazete alebo v skrinke.
  • Baktérie sa môžu vyskytovať na všetkých kontaktných miestach prípravkov. Preto je lepšie nanášať tiene či rúž pomocou aplikátora – vlasového alebo penového štetca.
  • Požičiavať kamarátke osobné kozmetické výrobky, ktorými sa často dotýkame na citlivých miestach na tvári vrátane sliznice, sa neodporúča. Môže dôjsť k prenosu infekcie.
  • Pri zmene vône a konzistencie by mal každý podozrivý výrobok putovať nemilosrdne do odpadového koša.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com