Alergickí už na slovo alergia?

15.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    Nepomôžeme si. Ignorovanie reálnej hrozby alergie nás a našu rodinu pred týmto ochorením neochráni. Ak je nám vďaka genetickým predpokladom alebo vplyvu životného prostredia súdená, musíme ju vo svojom živote, aj keď s nevôľou, akceptovať. Napokon, vždy máme alternatívu. Či rezignujeme pre alergickú nádchu radšej na zamestnanie v exteriéri, či pre astmatické záchvaty kašľa svojej dcéry chytíme depresiu alebo....

.... alebo ochorenie za účinnej pomoci odborníkov napokon zvládneme. Podobný rezultát si však vyžaduje disciplínu pri užívaní liekov i v štýle života, ktoré musíme prispôsobiť možnostiam organizmu s oslabenou imunitou. A môžeme sa posunúť i o krôčik ďalej a aktívne hľadať nové účinnejšie formy na zlepšenie zdravotného stavu. Aby sme my, naše dieťa či partner žili v pohode a bez zbytočného stresu. Pretože aj s alergiou sa dá žiť, ak jej ustrihneme krídelká a naučíme sa ju skrotiť.

Alergik v každej rodine

Je to už bežný jav. Asi nieto rodiny, kde by sa nevyskytoval aspoň jeden alergik. Skôr ich však býva niekoľko, pretože toto ochorenie môže byť dedičné. Ďalším rizikovým faktorom je prostredie, v ktorom bývame, ovzdušie, ktoré dýchame, jedlo, ktoré konzumujeme, i šatstvo, ktoré si obliekame. Vysoká priemyselná produkcia vyžaduje pomoc chémie, ktorá sa zamontovala do všetkých oblastí nášho života. Problémom je aj priveľký dôraz na čistotu osobnú i svojho okolia, masírovaný reklamou - ďalší klinček do rakvičky imunitného systému, ktorý nereaguje na vonkajšie negatívne podnety správne. Potom z peľu dva mesiace kýchame a strácame dych, celú sezónu astmaticky kašleme, pri kontakte s niklom dostaneme vyrážky alebo po bodnutí osou kolabujeme.

Nezaškodí trochu štatistiky

Za posledných sto rokov sa počet alergikov z pol percenta populácie zvýšil na 40 percent. Na Slovensku trpia nejakou formou alergie až 2 milióny ľudí, z ktorých 400-tisíc obyvateľov má alergickú nádchu a 20-tisíc bronchiálnu astmu. Vysoké cifry naznačujú objem financií, ktoré alergie a ich liečba stoja, ale upozorňujú tiež na reálnosť šance, že tento zdravotný problém sa môže stať už zajtra aj naším. A pozor! Odštartovať nemusí len v detstve a v mladosti, ale aj v zrelom či staršom veku.

Už žiadny fast food

K likvidácii imunitného systému prispievame i sami. Radšej podceňujeme riziká, než by sme sa vzdali zaužívaného životného štýlu. Sedíme hodiny za počítačom a pred televízorom, fajčíme, stresujeme sa, celé dni trávime v klimatizovanom prostredí, nešportujeme a konzumujeme veľké porcie nevhodných potravín. "Nesprávne výživové návyky nesúvisia len so vznikom potravinových alergií, ale aj s astmou. Podľa medzinárodných štúdií tínedžeri, ktorí viac ako trikrát týždenne konzumujú "fast food", majú o 40 percent vyššiu pravdepodobnosť výskytu závažnej formy astmy," tvrdí klinická imunologička a alergiologička MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Nevzdávajme sa behu či plávania

Aj pacient s respiračnými ťažkosťami patrí na bežeckú či cyklistickú dráhu či minimálne turistický chodníček. Chybou je, ak sa pre obavy športových aktivít vzdáva. Viacerí profesionálni športovci trpia astmou, ako napríklad svetoznámy plavec Mark Spitz. K pohybovým aktivitám motivujú svojich pacientov aj lekári. Treba si vybrať také, ktoré človeku najviac vyhovujú. Pretože pri pohybe otužujeme, posilňujeme dýchacie svaly a budujeme si odolnejšiu imunitu.

Čo najviac na čerstvom vzduchu

Dôležitý je aj dostatok pohybu na čerstvom vzduchu. Aj menšie deti s alergiou, ktoré rodičia doma neradi púšťajú von, by mali tráviť čo najviac času v exteriéri. V zime sa by sa mali správne oblečení sánkovať, na jar a v jeseni chodiť na prechádzky do prírody, v lete sa vyblázniť v bazéne.

Pomôže aj kúpeľná liečba

Kúpeľná liečba v nás evokuje predstavu pacienta po infarkte alebo po operácii bedrového kĺbu. No v súčasnosti sa rozsah služieb týchto oáz zdravia podstatne zmenil. Mnohé zariadenia obohatili svoju ponuku o dokonale vybavené wellness centrá, rozšírili i profesionálne zázemie a dali šancu širšiemu spektru pacientov. Že astmatikom a ľuďom s alergickou nádchou pomáha pobyt pri mori, je známa vec. Menej sa už spája liečba týchto ochorení s kúpeľmi, ktoré máme na dosah. Slovensko, neďaleké Maďarsko, blízke Čechy, Poľsko, Rakúsko a Slovinsko, všetky tieto krajiny disponujú potenciálom známych kúpeľných centier, kam sa chodia liečiť ľudia z celého sveta.

A naše zdravotné poisťovne preplácajú 3- až 4-týždňový pobyty pacientom s respiračnými ochoreniami každé dva roky. Práve teraz na začiatku roka je správna doba na vybavovanie kúpeľnej liečby.

Alergológa pre istotu navštívte, ak...

  • ... často kýchate
  • ... nečakane a nárazovo kašlete
  • ... máte ťažkosti s dýchaním
  • ... sporadicky strácate čuch
  • ... máte upchaný nos
  • ... trpíte zvýšenou sekréciou hlienov
  • ... slzia vám oči
  • ... svrbí vás pokožka
  • ... máte opuchnutý jazyk či pery
  • ... budíte sa kvôli kašľu


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com