Aktívne vo februárovej záhrade

15.02.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Zima ešte dokazuje svoju nadvládu, ale stúpajúce teplotné stupne nádejne upozorňujú na blížiacu sa jar. Je to budíček pre záhradkárov, ktorí už môžu počas slnečnejších dní začať s niektorými prácami.

  • V prvom rade je pravý čas na orezávanie ovocných stromov. Husté koruny treba preriediť a rany ošetriť štepárskym voskom. A z kríkov bobuľového ovocia zase odstrániť staré konáriky a prípadne zvyšky minuloročných plodov.
  • Pozornosť si zaslúžia aj kmene stromov. Ak sa na nich vyskytuje mach, odporúča sa zlikvidovať ich kefou a potom kôru natrieť vápenným mliekom. To stromy ochráni pred teplotnými výkyvmi, ktoré sú pre toto obdobie typické. Cez deň už začína hriať slniečko a v noci ešte vegetáciu ohrozujú mrazy.
  • Ak už je po mrazoch, je najvyšší čas na rez viniča, z každého koreňa sa nechávajú dva zdravé výhonky.
  • Keď sa už naozaj trochu oteplí a zem prestane tvrdnúť vďaka veľkým mrazom, môžeme začať s výkopom a prípravou jám pre jarnú výsadbu mladých stromov.
  • V prípade, že do konca mesiaca sa sneh úplne roztopí a zem slnko vysuší, treba sa začať starať aj o trávnik. Pohrabať ho a odstrániť odumreté časti.

Kráľovstvo vitamínov

Fanúšikovia zeleninových hriadok sa musia zatiaľ uspokojiť s prípravnými prácami. Môžu si zatiaľ predpestovať sadenice výsevom semien do debničiek so zeminou. Ale skorý šalát a reďkovku môžeme už ku koncu mesiaca vysadiť do pareniska. Je to aj čas pre rozsadenie trsov mäty piepornej v bylinkovom záhone. Bazalku a majorán zatiaľ vysejeme do nádob a do pôdy v záhrade presadíme rastlinky neskôr.

Poznámka: Aj milovníci kvetov majú šancu tešiť sa aktuálnej kvitnúcej krásy, pretože sa už ukazujú prvé snežienky. Najmä, ak sme ich cibuľky stihli zasadiť ešte na jeseň. A skracovať a prerieďovať môžeme aj ružové kríky, ktoré sa v júni odmenia bohatšou záplavou kvetov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com