Ako zvládnuť lepšie nádchu
ZDRAVIE
A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU A
máme to tu - typické nádchové obdobie. niekto má dostatočne silný organizmus a
odolá, iný sa nádchou potýka každý rok aj opakovane. Ako túto kvapôčkovú
infekciu alebo prechladnutie horných dýchacích ciest prežiť bez veľkej ujmy na
zdraví?
Kde sa vzala ...
Príčiny častejšieho výskytu nádchy a prechladnutia horných dýchacích ciest je v tomto ročnom období viacero.
- Extrémna zima, ktorá útočí na našu sliznicu.
- Teplotné výkyvy a rýchle oteplenie, ktoré vytvára ideálne podmienky pre množenie vírusov.
- Prechod z extrémnej zimy do vykúreného interiéru a naopak.
- Častý pobyt v klimatizovaných priestoroch, kde sa vysušuje príliš sliznica, vrátane nosnej a stáva sa tak menej odolnou. Problémom sú aj klimatizačné zariadenia, ktorým prevádzkovateľ nevenuje dostatok pozornosti a nevymieňa pravidelne filtre, takže kvapôčková infekcia sa vďaka niekoľkým infikovaným návštevníkom obchodného centra šíri úspešne ďalej.
- Používanie čistiacich prostriedkov, ktoré ako chemické látky pôsobia na štruktúru sliznice agresívne a zhoršujú jej obranyschopnosť.
- Individuálne ťažkosti – výskyt polypu alebo nádoru v nose alebo deformácia nosnej priehradky po úraze.
- Chyby v liečbe – niektorí pacienti si aj pri menšom prechladnutí a podobných ťažkostiach okamžite aplikujú nosné kvapky. Ale ich časté a pravidelné používanie predstavuje riziko závislosti a neskôr aj zmien na sliznici, takže človek potom nemôže bez aplikácie lieku spať, pracovať a sústrediť sa.
Klasické symptómy nádchy
- prekrvenie a opuch sliznice, čo spôsobuje pocit upchaného nosa
- tvorba hlienov
- svrbenie nosa a očí
- kýchanie
- únava
- bolesť hlavy, prípadne i svalov
- zvýšená teplota
Správna liečba
V každom prípade sa treba vyzbrojiť trpezlivosťou, pretože ide i vírusovú infekciu a organizmus potrebuje čas, aby ju porazil. Rátajme 5 až 7 dní, kým odznejú aj slabnúce príznaky. No priebeh nádchy môžeme ovplyvniť správnou liečbou a stlmiť tak nepríjemné symptómy. Treba používať kvalitné nosné spreje, ktoré urýchľujú proces hojenia a podporujú tvorbu nových buniek. Pomáhajú tiež zvlhčovať prostredie a majú protizápalové účinky. Zároveň si treba dopriať dostatok tekutín, najmä bylinkových čajov osladených medom a na uvoľnenie dýchacích ciest je výborná inhalácia z harmančekového odvaru. A hlavne si zvýšme výrazne prísun vitamínov. Ak nad plodmi ovocia či zeleninovým šalátom inokedy ohŕňame zdravý nos, pri postihnutom nádchou sa musia stať našou obľúbenou poživňou. Prísun vitamínov nám zaručí citrusové ovocie, avokádo, paprika, paradajky, chren, listový šalát, jablká, kyslá kapusta, zemiaky, ale aj šípkový čaj. A do šalátov a nátierok by sme si mali krájať viac cibule a cesnaku ako doteraz. Zvýšiť imunitu organizmu môžeme aj zlepšením funkcií tráviaceho systému. Pomôžu potraviny s probiotickými kultúrami (kyslomliečne výrobky a obohatené jogurty, k prirodzeným zdrojom patrí aj kyslá kapusta).
Hygiena nado všetko
V čase, keď nás postihne nádcha, sa treba venovať ešte pozornejšie hygiene a umývať si častejšie ruky. Organizmus oslabený infekciou, môže podľahnúť nájazdu ďalšej roty vírusov skôr než zdravý a my sa potom nedostaneme z problémov aj celé týždne.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com