Ako vysušiť dom po záplavách

11.06.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Je to vždy tragédia. Keď sa vyleje rieka, riečka alebo miestny potok a narobí množstvo škody všetkým obyvateľom blízkeho okolia. Niekto už možno zažil problém so zatopeným domom, či pivnicou, pre iných je to úplne nová skúsenosť, s ktorou sa musia, žiaľ, vyrovnať. A vtedy je každá rada dobrá.

Jediným svetlým bodom aktuálnych záplav je fakt, že k nim došlo v jednom z najteplejších mesiacov roka – v júni. Ak nezačne výdatne pršať, je tu reálna nádej, že vytopené stavby budú vďaka slnku rýchlo schnúť. Aké konkrétne opatrenia pomôžu dať domy a pozemky do pôvodného alebo lepšieho stavu?

  • Keď už sú dolné časti domu upratané po veľkej vode a odstránený je i nános blata, treba otĺcť aj znehodnotenú omietku. A určite odstrániť možné drevené obloženie, ktoré tak ľahko neuschne a navyše sa medzi ním a stenou môžu tvoriť plesne. Platí to aj pre tapety. Problémom býva aj izolácia – celulózovú, ktorá sa vody nevie dlho zbaviť, treba vymeniť, rovnako zabahnené sklolaminátové vlákna. Najlepšia je izolácia z polystyrénu, dá sa vcelku dobre revitalizovať.
  • Dom, z ktorého všetky predmety a nábytok ako možné zdroje vlhkosti vynesieme, treba cez deň čo najviac vetrať, aby sa vlhkosť nekumulovala v miestnostiach. Naopak na noc ho zase zavrieme, aby nenasával vlhkosť zvonku. Dôležité je pri vetraní nezabudnúť na skrine a skrinky, ktoré môžu byť po vytopení ďalším zdrojom vlhkosti. Treba na nich pootvárať všetky dvierka a zásuvky.
  • V ďalších dňoch je dôležité čo najskôr urobiť všetky kroky na čo najrýchlejšie vysušenie vlhkých stien. Existujú vysúšače na plyn, naftu či na elektrinu, treba však rátať, že všetky tieto spotrebiče majú drahú prevádzku. Teplovzdušné vysúšače ohrievajú vzduch, ktorý vstrebáva viac vlhkosti a zároveň rozprúdia vzduch a vlhký ženú von. Môže sa nimi fúkať aj priamo na mokré miesto na stene, ale nie viac ako pol hodiny, aby sa nezdeformovali plastové trúbky rozvodov, ktoré sa v stene môžu nachádzať. Zároveň treba riadne vetrať otvoreným oknom i dverami, aby splodiny napríklad z nafty nezostávali v dome.
  • Druhou možnosťou je prirodzené vetranie domu, to je však účinné len pri menej navlhnutých stenách a za predpokladu, že sa počasie zmení na slnečné a teplé.
  • Treťou alternatívou je použitie kondenzačných odvlhčovačov v miestnostiach, ktoré sa dajú uzavrieť. Vzduch sa vysuší tak, že absorbuje aj vlhkosť z muriva.
  • Výborné na odvlhčovanie sú ventilátory, ktoré zlepšujú cirkuláciu vzduchu. Pomôcť môže aj klimatizácia, ale iba vtedy, ak nebola zatopená, v tom prípade by mohla roznášať baktérie a plesne.
  • Riešením je aj použitie vykurovacieho telesa. Dôležité je zapnúť ho na maximum, nechať v miestnosti asi pol hodiny a potom odniesť do inej časti domu. Miestnosť treba vždy dobre vyhriať, potom následne vyvetrať a proces opakovať viackrát. Odborníci tento spôsob volajú vysúšanie stavby tzv. šokom.

Poznámka: Vysušenie stavby vyžaduje svoj čas, proces netreba uponáhľať a rátať treba aj za dobrých podmienok s niekoľkými týždňami. Až keď odborník zmeria vlhkosť steny a konštatuje, že je vysušená, môže sa dať nová omietka či stierka. A dôležité je tiež nezabudnúť plochu ešte pred konečnou úpravou dezinfikovať ochranným prípravkom proti plesniam.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com