Ako sa ubrániť bytovým zlodejom?

17.02.2024

DOMÁCNOSŤ - BEZPEČNOSŤ A POISTENIE    Aj keď sú naše domovy na prvý pohľad aj garanciou bezpečného prostredia, v skutočnosti môžu byť aj veľmi zraniteľné a s nimi aj celý náš majetok. Ako si ho dostatočne ochrániť pred nevítanými hosťami? Obzvlášť počas dlhšej neprítomnosti, napríklad dovolenky v cudzine? Práve vtedy by sme mali byť ešte viac opatrní a neoznamovať okoliu aj cez sociálne siete, že na dva týždne opúšťame svoj domáci azyl. Zlodeji si už vedia vytipovať ten správny byt, ktorého majitelia sa šli niekam zrekreovať alebo pracovne odcestovali.

Základom je samozrejme dobrá ochrana nášho súkromného majetku bezpečnostnými dverami alebo aspoň kvalitnou bezpečnostnou zámkou. V obytných domoch, ktoré ešte nie sú vybavené kvalitnými vchodovými dverami a automatickým vrátnikom, to platí o to viac. Obzvlášť ostražití by mali byť obyvatelia bytov na prízemí alebo najvyšších poschodiach, kam sa dostanú nevítaní hostia zo strechy. Tam treba porozmýšľať o umiestnení okrasných mreží na okná. Dobrou pomôckou je alarm, ktorý zaregistruje neželaný pohyb v byte počas našej neprítomnosti a vyšle informáciu do monitorovacieho strediska. Podobne účinný spôsob je nainštalovanie kamier a kompletného monitorovacieho zariadenia, ktoré je prepojené on line a tak môže človek sledovať možných votrelcov v práci alebo na služobnej ceste na laptope, tablete či smartfóne. Môže potom zmobilizovať susedov a v prípade napojenia na miestnu políciu má svoj byt či dom zabezpečený profesionálne.

Nepodceňujme však ani menej nákladné, na prvý pohľad nenápadné veci, ktorými môžeme zlodejov odradiť alebo im skomplikovať ich nezákonné aktivity.

  • Nechávať pri svojom dome povaľovať náčinie alebo rebrík je ako dávať zlodejom do rúk pracovné prostriedky.
  • Preventívne je kvôli možnej krádeži cenných vecí nevyhnuté všetky doklady o ich kúpe vždy odkladať. Zároveň by nemali byť v zásuvke bielizníka alebo v barovej skrinke uložené väčšie sumy peňazí, zlaté predmety alebo iné šperky či vkladné knižky s vloženým heslom, prípadne bankomatové karty aj s lístočkom, kde je napísaný pin kód. Zdá sa to neuveriteľné, ale aj takto neobozretne, priam hazardne, sa niektorí ľudia správajú. Takto ponúkajú dlhoprstým ťažko nadobudnuté hodnoty ako na tácni. Je múdrejšie veci uložiť v bezpečnostnej schránke v banke alebo si zaobstarať domáci trezor a umiestniť ho na nenápadné miesto.
  • Pozornosť treba venovať aj menovkám na dverách, poštovej schránke alebo pri zvončeku. Zásadne neuvádzajme tituly, ktoré môžu evokovať vyššiu príjmovú skupinu. Aj osamelé ženy by mali uvádzať mužskú podobu mena, pretože i fingovaná prítomnosť muža v domácnosti predstavuje vyššiu ochranu pre majiteľku a väčšie riziko pre vlamača.
  • Okná treba pre odchodom riadne pozatvárať, ale žalúzie či vonkajšie rolety nezaťahujeme, takto zaplombovaný byt priam kričí, že obyvatelia nie sú prítomní. Ak bývame v dome, podobne treba zaistiť aj tie najmenšie strešné či pivničné okienka, niektorí kmíni sú veľmi obratní a štíhli.
  • Avízom pre zlodejov môže byť aj preplnená poštová schránka, z ktorej trčia väčšie zásielky, časopisy a prospekty. Zabrániť tomu sa dá jednoducho – stačí sa na pošte dohodnúť, aby počas dní, ktoré strávime na ceste, zásielky odkladali a po návrate si ich na prevádzke osobne vyzdvihneme.
  • Ak chceme, aby chodil niekto polievať kvety, vetrať, kŕmiť rybičky a vyberať poštu zo schránky, kľúče zveríme len spoľahlivému človeku, či už je to sused, priateľ alebo príbuzný. V žiadnom prípade nedávame náhradný kľúčik od bytu pod rohožku, kvetináč či iné ľahko čitateľné miesto, ako to vidíme v mnohých amerických či francúzskych filmoch.
  • Pre ochranu nášho majetku môžeme vytvárať ilúziu, že je stále niekto doma. Využijeme k tomu spínacie zariadenia, ktoré v istých intervaloch na nejaký čas zapnú svetlo, rádio alebo televízor. Z tohto dôvodu sa pred odchodom ani veľmi nechváľme vo svojom okolí, že odchádzame preč.
  • V prípade, že máme pevnú linku a číslo nie je utajené, radšej na záznamníku nenechávajme odkaz, že sme sa vybrali na zaslúženú dovolenku, zlodeji si tak rýchlo preveria, či ostatné signály nasvedčujú skutočne stavu dočasne opusteného bytu.
  • Ak letíme do vzdialenej krajiny lietadlom, účinnou mimikry je nenechávať auto zaparkované pred vchodom, ale u známych vo dvore, prípadne o dve ulice ďalej. Aj medzi susedmi sa nájdu čierne vrany, informátori zlodejských bánd. Ale dobrí susedia môžu na druhej strane veľmi pomôcť. Tí všímaví registrujú neobvyklý pohyb okolo bytu za neprítomnosti majitelia a upozornia na to políciu. Preto si počas celého zvyšku roka pestujme so susedmi kvalitné vzťahy.



redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com