Ako motivovať dieťa k čítaniu

19.03.2024

MAMINA - DIEŤA     Zvykne sa hovoriť, že dnešné deti knihy veľmi nečítajú. Závisí to asi aj od zvykov v rodine, veľkosti domácej knižnice a hlavne inšpirácie zo strany dospelých, ale logickou príčinou je i priveľa času, ktoré mladí i tí menší trávia pri počítači.

O priaznivom vplyve čítania nikto nepochybuje. Kontakt s kvalitným textom, ktorý zobúdza v čitateľovi fantáziu, sú dobré argumenty pre túto voľno časovú aktivitu. Pravidelné a dobrovoľné čítanie má určite výhody aj perspektívne. Deti, ktoré sa zvyknú ochotne zahĺbiť do literárnych diel, sú schopné lepšie absorbovať neskôr počas štúdia aj náročnejšie texty a majú bohatšiu slovnú zásobu. V hre je i duševné zveľaďovanie, lepší prehľad v umení či v histórii, lebo literárne diela odhaľujú deťom spoločenské súvislosti a rozširujú im tak vedomostný obzor. Všetko dobré argumenty preto, aby sme pritiahli našich potomkov ku knihám, po ktorých budú sami radi siahať.

Začať treba odmalička

Je dôležité čítať malým deťom každý večer rozprávky alebo básničky. Najlepšie pokojným hlasom, ktorý ich napokon uspí. Keď sa dieťa naučí čítať, môže stráviť záver dňa pred spánkom práve s knihou v ruke. Menším žiakom postačí 15-20 minút, väčším dovolíme o niečo viac. Ale mali by sme mať prehľad o tom, akú knihu dieťa večer číta. Hororové a dramatické príbehy by ich mohli počas spánku rušiť.

Aké knihy kupovať?

Každý sviatok by mal byť príležitosťou obdarovať dieťa knihou, prípadne viacerými. Takto si zvykne budovať svoju vlastnú knižnicu, do ktorej ako vzácna spomienka na detstvo budú neskôr v dospelosti patriť aj obľúbené rozprávkové knižky. Ako vybrať tú správnu knihu?

  • Kniha má zodpovedať v prvom rade veku dieťaťa, rozprávky zaujmú malého žiaka, ale šiestak sa poteší humornej knihe s množstvom vtipných kresieb. Trinásťročná slečna bude vďačná za dievčenský román, ktorý rieši všetky zmätené pocity dospievajúcej duše a stredoškoláka prilepíte na stoličku, keď mu na stole leží zaujímavá publikácia o moriach a oceánoch.
  • Kniha by mala byť zrkadlom záujmov malého čitateľa, každý rodič predsa vie, či jeho syn miluje kone alebo ho uchvátil skôr fantazijný svet Harryho Pottera. A nádejnej výtvarníčke nezakazujme komiksy. Čo sa dieťaťu naozaj páči, zistíme ľahko. Jednoducho ho vezmeme do kníhkupectva a pozorujeme, po akých knihách siaha najviac.

Čítačka namiesto knihy

V dnešnej počítačovej dobe budeme musieť občas zľaviť. Vzdať sa vlastnej predstavy o čítaní knihy, ktorú držíme fyzicky v rukách, a akceptovať v živote našich detí aj technické novinky. Možno vám elektronické čítačky alebo E-knihy veľmi neimponujú, ale čo ak práve vášho syna takto motivujete prečítať si niektorý klasický dobrodružný román?


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com