Ako merať a znižovať teplotu

15.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - PRVÁ POMOC    Aj keď si to možno nechceme pripustiť, veď len nedávno sme chodili na kúpaliská, obdobie chrípok sa už rozbieha. Možno bude lepšie v zime, keď vírusy vymrznú. No v jesennom počasí sa nákaza šíri rýchlejšie. Typickým príznakom vírusovej infekcie je aj zvýšená teplota alebo horúčka. Ako s ňou bojovať?

K zvýšenej teplote vyburcujú organizmus prítomné vírusy alebo baktérie, ktorými ich telo takýmto spôsobom ničí a zbavuje sa infekcie. Cudzie prvky v tele naštartujú obranný mechanizmus a produkciu pyrogénov, ktoré "zapaľujú plamienok" horúčky v tele. Preto je prirodzeným sprievodným znakom infekčného ochorenia a umelo znižovať sa v prvej fáze nemá. Do teploty 37,5°C by mal organizmus situáciu zvládnuť sám. Pri hodnote okolo 38°C potrebuje pacient pokojový režim a dostatok tekutín. Znižovať teplotu pomáha aj vlažná sprcha. No pri ďalšom zvyšovaní je vhodné užiť liek. V prípade dospelých jedincov sa odporúčajú lieky s kyselinou acetylsalicilovou, či už acylpirín alebo superpyrín, deťom treba podať liek s obsahom paracetamolu.

Čo robiť, ak horúčka neklesá

Ak horúčka, ktorá prekročila hranicu 39°C, neklesá, treba ju zrážať ďalšími domácimi prostriedkami. U dospelých je vhodná vlažná sprcha, ktorú opakujeme každú pol hodinu. Studená je extrémom, ktorá môže vyvolať tepelný šok. Deťom, najmä menším, urobme radšej zábal. Uterák namočený vo vlažnej vode obtočíme okolo hrudníka, niekedy stačí takto zabaliť len končatiny a prednú časť hrudníka. Úkon opakujeme, kým teplota neklesne, v opačnom prípade zavoláme lekársku službu. Aj keď deťom zvykne teplota vystúpiť veľmi rýchlo, u batoliat môže vysoká horúčka spôsobiť febrilné kŕče a v niektorých prípadoch vyvolať stav podobný epileptickému záchvatu. Nebezpečná je aj pre starších ľudí a pre pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Pri vysokých hodnotách telesnej teploty sa totiž zvyšuje metabolizmus a organizmus vtedy spotrebuje viac kyslíka, ktorého prísun zabezpečuje ako dobrá pumpa srdce. V extrémnej situácii, ako je horúčka, sa jeho činnosť zrýchľuje a poškodený alebo vekom oslabený srdcovocievny systém nemusí túto záťaž zvládnuť. Dávať pozor si musia aj diabetici, pretože horúčka zaťažuje aj obličky. Životu nebezpečná je teplota 42°C, kedy môže srdce zlyhať.

Ako správne merať

  • V zásade nepoužívame ortuťové teplomery, ktoré môžu byť pri rozbití nebezpečné, ale digitálne, ktoré navyše avizujú zvýšenú teplotu aj zvukovo.
  • Bežne sa teplomer dáva pod pazuchu, kde je dobre chránený pred teplotou okolia. Osvedčeným miestom sú aj ústa presne pod jazykom vedľa uzdičky, a u malých detí konečník, kedy treba špičku teplomera natrieť olejom. Pri meraní v ústach môže však výsledné hodnoty ovplyvniť pitie teplých alebo studených nápojov a konzumácia jedál krátko pred umiestnením teplomera. A u dospelých aj fajčenie.


Dôležité upozornenie: Teplota je najnižšia okolo polnoci, najvyššia je o 17. hodine popoludní. U detí treba pre objektívnosť merania odrátať zo zistenej hodnoty asi pol stupňa.


Poznámka: Pacient s horúčkou by mal odpočívať v miestnosti, ktorá je pravidelne vetraná. V prvej fáze vírusového ochorenia nemusí konzumovať jedlo, ale mal by piť dostatok tekutín, ktoré stráca spolu s vitamínmi a minerálnymi látkami potením, čím je ohrozený dehydratáciou.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com