Ak vás trápia črevné ťažkosti

23.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU     Ak sa opakovane boríte s problémom častej bolesti brucha a nevysvetliteľnými tráviacimi ťažkosťami, mali by ste sa dať vyšetriť odborníkom. Môžete totiž trpieť črevným zápalovým ochorením, ktoré sa bez lekárskej pomoci nevylieči. A komplikácie sa môžu iba zhoršovať.

Typickými symptómami tejto diagnózy býva nafukovanie, plynatosť, výskyt krvi a hlienu v stolici a neprimerané chudnutie najmä následkom "rýchlych" a častých hnačiek, ktoré môžu dosiahnuť neuveriteľné číslo až 20 v priebehu dňa. Na Slovensku sa na nešpecifické črevné zápalové ochorenia lieči asi 10-tisíc pacientov. No v skutočnosti je ľudí s touto diagnózou viac. Mnohí totiž svoje zdravotné problémy napriek chronickému stavu podceňujú a riešia ich užívaním dostupných liekov na tráviace ťažkosti.

Aké ochorenia nás ohrozujú

Pod nešpecifické zápalové črevné ochorenia (IBD) patrí Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Sú typickým ochorením pre mladých ľudí vo veku od 20 do 40 rokov, pričom mierne prevažujú ženské pacientky. Príčinou môže byť genetická dispozícia, neprimerané prejavy imunitného systému i podnety z vonkajšieho prostredia a stav zhoršuje stres a fajčenie, ale aj extrémne a časté diéty. Liečba je dlhodobá, preto vyžaduje disciplinovanosť pacienta, ktorý musí dodržiavať presnosť v konzumácii protizápalových liekov i v stravovaní. No úlohu zohráva aj jeho psychika. Je totiž dosť únavné zvládať kritické obdobia ochorenia, keď je človek prinútený minimalizovať spoločenské kontakty a pohybovať sa len po známych miestach, kde pozná dobre terén a má zmapované všetky toalety. Zhoršujú sa mu tak podmienky pre plnohodnotný život vrátane pracovných aktivít a partnerských vzťahov. Výsledkom môže byť izolácia, poruchy spánku i depresia. O to ťažšie túto situáciu zvláda a podobné zmeny v štýle života akceptuje mladý človek.

Neliečené formy týchto ochorení navyše zhoršujú stav celého organizmu. Okrem vážneho poškodenia čriev trpia pacienti neskôr aj bolesťami kĺbov a svalov, kožnými defektmi, problémami so žlčníkom i s pečeňou a postihnutím očí. Ženám hrozí i neplodnosť. A v niektorých prípadoch musí pacient akceptovať život stomika čiže človeka, ktorý je odkázaný na vývod z hrubého čreva.

  • Ulcerózna kolitída je chronický zápal hrubého čreva, ktoré nie je schopný spracúvať črevný obsah a tvorí väčšie množstvo hlienu. Prejavuje sa krvavými hnačkami a poškodením sliznice i samotných čriev – ich zjazvením a tvorbou abscesov naplnených hlienom.
  • Crohnovu chorobu charakterizujú roztrúsené zápalové ložiská po celom tráviacom trakte, no najmä v dolnej časti tenkého čreva. Následkom zápalu sa zvyknú tvoriť zúžené miesta a môže dôjsť k prederavenie črevnej steny. Tento stav si vyžaduje chirurgický zákrok.

Poznámka: V prípade opakujúcich sa ťažkostí podobného charakteru treba konzultovať problém s praktickým lekárom a potom s gastroeneterológom a návštevu ambulancie zbytočne neodkladať.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net