Aj naprší, aj uschne...

03.04.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZDRAVÉ BÝVANIE    Parafráza príslovia "až naprší a uschne" evokuje premenlivé počasie typické pre aktuálne ročné obdobie. V noci ešte chlad a cez deň sa teplota vyšplhá aj na letné stupne, no v priebehu pol hodiny môže prísť prudké ochladenie s búrkou i prívalovými dažďami. Pre organizmus je neraz náročné podobné prudké zmeny prežiť bez väčšej ujmy.

Zdravý človek sa dokáže prispôsobiť podobným tlakovým rozdielom v krátkom časovom úseku bez ťažkostí, no chorí ľudia zvyknú pociťovať rôzne problémy podľa typu svojho ochorenia. A obzvlášť citliví na počasie sú starí ľudia a malé deti. Aj ostatní však môžu doplatiť na podceňovanie náhlych zmien počasia, najmä ak sú po zime oslabení a adaptačné mechanizmy sa ešte nestihli na štartovať na premenlivé klimatické podmienky. Častou reakciou býva únava, bolesti hlavy, poruchy koncentrácie, pomalšie reakcie (nebezpečné pre šoférovaní) i celkový pokles výkonnosti ako fyzickej tak psychickej. Neraz sa ohlasujú staré zranenia a ochorenia, ku ktorým má človek sklon – tráviace ťažkosti, neurologické problémy či respiračné komplikácie.

Ak chcete zvládnuť jarné počasie...

  • ... konzumujte ľahšie jedlá
  • ... zabezpečte si prísun vitamínov
  • ... prijímajte dostatok tekutín
  • ... začnite sa viacej hýbať
  • ... nezabúdajte na kvalitný spánok
  • ... posilňujte obranyschopnosť používaním sauny, masážami a plávaním
  • ... sledujte vývoj počasia, pripravíte sa tak lepšie na možné problémy a tiež sa vhodnejšie oblečte (tričko v daždi a v chladnom vetre alebo naopak vatelínová bunda v horúčave pocit pohody likvidujú, čo môže spôsobiť menšie zdravotné ťažkosti)

Poznámka: Špeciálne ťažkosti majú meteosenzitívni ľudia, ktorí na zmeny počasia reagujú citlivejšie ako ostatní. Podľa odborníkov trpí týmto problémom približne 40 percent populácie. Väčšina žijú najmä v mestskom prostredí, dôvodom je pohodlnejší život bez fyzickej námahy a častý pobyt v klimatizovanom prostredí. Zdravotný stav ovplyvňuje negatívne aj elektromagnetické žiarenie všetkých výdobytkov modernej doby. Ľudia na vidieku majú viac pohybu, navyše v blízkosti prírody, takže sú prirodzene otužilejší.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com