Aj nábytok si zaslúži rešpekt

17.02.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Nový nábytok, to ešte nie záruka nekonečného príbehu. Dreveným skvostom, ktoré vo veľkej miere určujú štýl nášho interiéru, treba venovať patričnú pozornosť. Nábytok preto volíme po dobrom zvážení a o vybrané kusy sa staráme aj podľa odporúčaní výrobcu. Chceme predsa, aby si moderná komoda alebo sedacia súprava, na ktorú sme právom pyšní, udržala svoj perfektný vzhľad čo najdlhšie. A dlhoročnému bezproblémovému spolunažívaniu pomôžu aj naše dobre mienené rady.

  • Po zakúpení nového nábytku si na montáž môže trúfať len domáci kutil so skúsenosťou a s dostatočným vybavením náradia, inak túto fázu zariaďovania bytu zverme radšej odborníkom. Väčšina predajcov podobnú pomoc ponúka ako súčasť komplexných služieb zákazníkovi.
  • Pred montážou, napríklad obývacej steny, si dobre rozmyslime rozmiestnenie nábytku. Montujme ho čo najbližšie k miestu, kde bude umiestnený, ušetríme si tak veľa námahy.
  • Pri premiestňovaní môžeme kusy obývacej steny zdvíhať len za zvislé časti, ako sú nohy a boky, nikdy nie za vodorovné diely – police, šuplíky či horné dosky. V takom prípade hrozí poškodenie.
  • Väčšie a ťažšie kusy nábytku nám pomôžu presúvať rôzne profesionálne pomôcky, napríklad obojstranné podložky, plastové klzáky či pätky. Vsunieme ich pod skriňu alebo knihovničku a pomaly potiahneme po podlahe na opačnú časť miestnosti. Podobnú službu nám urobí aj malý koberec, kus kože, filc alebo pevná deka, ktorú najprv pod mierne naklonený kus nábytku rozprestrieme čo najhlbšie. Je to dôležité najmä v prípade plávajúcej podlahy alebo lakovaných krytín, aby sa nepoškriabali.
  • Ak chceme aj neskôr nábytok premiestniť, lepšie je bez zaťaženia, predmety treba z poličiek a zásuviek vždy vybrať a skrinky či komody úplne vyprázdniť.
  • Nábytok nevystavujeme extrémnej záťaži a používame ho na konkrétne účely, inak výrobca negarantuje odolnosť voči poškodeniu. Nábytok nedemolujeme húpaním, skákaním, kladením ťažkých predmetov či zamieňaním si ho za rebrík. A nešetrná manipulácia alebo zlé umiestnenie by mohlo spôsobiť pád a následné poškodenie. U sedačiek, kresiel a postelí zvykne nastať problém, ak má majiteľ veľkú nadváhu alebo trpí obezitou. V takom prípade si treba objednať nábytok na zákazku.
  • Ani interiér nábytku a jeho pomocné prvky ako kovanie by sme nemali preťažovať. Platí to pre obsah zásuviek i políc a množstvo oblečenia na sklopných vešiakových tyčiach.
  • V prípade vstavaných skríň treba pravidelne odstraňovať v spodnej koľajnici nečistotu a zachytené vlasy vysávačom a koliesko je nutné občas premazať.
  • Na drevené plochy neklaďme predmety, ktoré ho môžu poškodiť – kamene alebo predmety s drsným povrchom a kvetináče s podstavcami, ktoré by prepúšťajú vlhko a zanechávajú nepekné krúžky a škvrny.
  • Nábytok umiestňujeme zásadne v suchej miestnosti, vlhko drevo časom znehodnotí. Drevotrieska prijímaním vlhkosti zväčšuje svoj objem, ktorý sa ani po vysušení nedá vrátiť späť. Ideálna je vlhkosť v rozmedzí od 30 do 75 percent. Nábytok do kuchyne a kúpeľne, namáhaný v priestoroch s množstvom vodných výparov, musí byť vyrobený z odolnejších materiálov.
  • Dobré teplotné podmienky sa pohybujú od 10 do 40°C, obojsmerné extrémy sa môžu na kvalitu i životnosť nábytku negatívne podpísať.
  • Dôležité je aj vhodne určené miesto. Treba mať na pamäti, že dreveným povrchom i textíliám na sedacích súpravách škodia aj slnečné lúče, ktoré vyťahujú z materiálov farbu. A v prípade dreva môžu spôsobiť jeho popraskanie. Nábytok ničí aj blízkosť radiátora alebo iného zdroja tepla.
  • Svoj zmysel má i pravidelné utieranie prachu. Inak vnikne do pórov a pôvodná farba povrchu sa znehodnotí, rokmi získa šedý nádych.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com