Aby vres nevyschol
ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY Mnohí si zamilovali nenápadnú rastlinku s drobnými ružovo-fialovými kvetmi, ktorá pôsobí trochu divoko. Napriek tomu má vres miesto v kvetináčoch na našich balkónoch a terasách.
Vres je vďačnou okrasou, pretože prežije aj drsnejšie počasie, jeho slnečné obdobie je však predsa len leto a aktuálne jeseň. Aj keď vres patrí k odolnejším druhom flóry, potrebuje základné podmienky, aby sa mu darilo. Ak sa chceme tešiť z jeho nenápadnej nežnej krásy, musíme urobiť nasledujúce kroky:
- Treba zvoliť substrát používaný pri pestovaní azalky alebo rododendrony čiže zeminu s nižšou pH. Vhodná je aj kombinácia záhradníckeho substrátu, rašeliny a piesku.
- Na dno črepníka nasypme vrstvu kvalitnej drenáže (drobný štrk, perlit, kamienky), ktorá odvádza nadbytočné množstvo vody pri zvýšenej zálievke a zabráni tvorbe plesní na koreňoch či dokonca ich odumretiu.
- Vres potrebuje správny pomer vody, pri premokrení uhynie, no nesvedčí mu ani nedostatok vlahy, môže rýchlo uschnúť. Zalievať ho treba mäkkou, odstátou alebo dažďovou vodou a substrát by mal byť stále mierne vlhký. Preto sa mu asi nebude dariť v suchých, teplých bytoch.
- Táto rastlina potrebuje dostatok svetla, treba jej nájsť svetelné miesto, inak budú kvietky rásť riedko.
- Podstatné je aj prihnojovanie, stačí však raz za mesiac.
- Ak chceme mať pekné husté kvety, musíme
v priebehu sezóny po odkvitnutí špičku konárika vresu vždy odstrániť. Na
jar je dobré rastlinu asi o tretinu zastrihnutím skrátiť.
Poznámka: Ak pestujeme väčšie trsy vresu na záhrade alebo vo väčších nádobách v exteriéri, treba ich ochrániť pred veľkými mrazmi. Pomôže, ak ich v spodnej časti obalíme bublinkovou fóliou.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com