Aby vám to lepšie kopalo

07.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB    Túžite sa aspoň priblížiť k talentu Christiana Ronalda a strieľať góly s rovnakou ľahkosťou ako brazílsky futbalový génius? Potom by ste mali siahnuť po kvalitnej športovej obuvi, ktorá vám pomôže zlepšiť výkon pri takej obľúbenej hre, akou je futbal. Nechcete byť predsa iba teoretikmi, ako tisíce fanúšikov, ktorí len komentujú výkony špičkových futbalistov.

Hoci nám aktuálny problém s pandémiou komplikuje život, niektoré jeho podoby si stále môžeme dovoliť. Pohyb na čerstvom vzduchu praje nielen duchu, ale hlavne telu. A ten skupinový na miestnom futbalovom ihrisku o to viac. Obľúbená aktivita mnohých mužov i chlapcov, ktorej treba dať určite priestor. No ani pri takejto zjavnej kratochvíli, akou je kolektívne žonglovanie s futbalovou loptou na trávniku, netreba zabúdať na zdravie.

Nepodceňovať riziko úrazu

Keď na trávniku dominuje plné nasadenie a oduševnenie, hrozia aj strety hráčov a iné nehody, ktoré môžu mať za následok zranenie. O to skôr, ak pohyb komplikuje športová obuv, ktorá na nohách nesedí dobre a samotná môže byť dôvodom nezvládnutia rýchleho či náročného manévru s loptou a napokon aj pádu hráča. Ktorý napokon skončí na pohotovosti. Výron alebo poranené koleno je čiernou morou pre všetkých nadšencov športu. Spoliehať sa preto na lacnú športovú obuv je chyba. Mnohé podobné zvyknú totiž spôsobiť aj chronické ťažkosti pri chôdzi. Pre sklon prednej časti sú príčinou vybočenia palca a neskôr bolesti nohy. Dôležité je aj pevné a hlboké ukotvenie päty v teniske.

Výber kopačiek podľa štýlu hry

Voľba vhodnej športovej obuvi je jedným z pilierov dobre zvládnutej športovej disciplíny. Platí to aj pre nadšencov hry s loptou. Iba futbalista, ktorý sa vďaka správne vybraným kopačkám pohybuje po trávniku komfortne, môže dosiahnuť tie najlepšie výsledky. A ide aj o typ hráča a jeho priority. Ak si zakladá na rýchlosti, v tom prípade potrebuje pre dynamickosť ľahšie kopačky, ktoré navyše poskytnú dokonalú priľnavosť k terénu. A rezignovať nemusia ani úplní začiatočníci. Práve svetoznáme značky ponúkajú rovnako modely profesionálne, ako aj tie pre poloprofesionálov či rekreačných futbalistov. Ak niekto preferuje dokonalú kontrolu nad loptou a presnosť streľby, mal by skôr siahnuť po kopačkách, ktoré poskytujú lepší kontakt s loptou. Inovatívne textúry zvršku obuvi dávajú pocit istoty aj pri naozaj silných kopoch. Takíto borci sa predsa nájdu aj medzi amatérmi.

Pri výbere futbalových kopačiek je nevyhnutné zohľadniť aj charakter podkladu, na ktorom sa hrá. Či ide o mäkký prírodný trávnatý terén, tvrdú škvaru, halový povrch alebo umelý trávnik. A dôležitý je aj druh materiálu. Niekto preferuje koženú klasiku, iný skôr ľahšie syntetické materiály a k dispozícii sú aj tkané zvršky s elastickou podšívkou, ktoré veľmi dobre priľnú na chodidlo.

Radšej dvakrát merať....

Pred kúpou tak dôležitého prvku výbavy, akou sú kopačky, si treba poriadne zmerať dĺžku chodidla. Ešte doma sa odporúča postaviť sa na papier v ponožkách alebo štucniach a obkresliť dookola celé chodidlo ceruzkou. Lepšie to urobí ďalšia osoba. Najvzdialenejšie body medzi prstami a pätou prezradia výsledné číslo. Dôležité je odmerať obe chodidlá, pretože zvyčajne nie sú rovnaké. Kopačky sa kupujú samozrejme vo veľkosti toho dlhšieho. A nezabudnite ešte prirátať 4 až 8 mm, aby mal človek dostatočné pohodlie v obuvi. Netreba sa spoliehať, že sa časom roztiahnu. To platí len pre kožené, ktoré sa potom vytvarujú podľa nohy. Kopačky zo syntetického materiálu vrátane moderného pleteného sa rozťahujú minimálne alebo vôbec.

V prípade dieťaťa nie je dobré sa spoliehať na to, že noha dorastie. Je to šetrenie na nesprávnom mieste, nové kopačky mu treba kupovať radšej každý pol rok, raz do roka je zlá stratégia. V príliš veľkých sa nebude malý futbalista cítiť dobre, čo určite negatívne ovplyvní kvalitu jeho hry a napokon ho môže takýto diskomfort úplne znechutiť.

Správna údržba predĺži ich životnosť

Keď už investujete čas i peniaze do kvalitnej obuvi, tak sa treba postarať, aby ste si v nich pohyb na trávniku vychutnávali dlho. Kľúčová je správna údržba. Žiadne tvrdé kefy pri čistení, priame slnečné žiarenie či radiátor pri sušení a spoliehanie sa na práčku pri odstraňovaní špiny. Na tú treba ísť s vlhkou handričkou namočenou vo vlažnej, prípadne aj mydlovej vode a mokré kopačky potom nechať pomaly schnúť, aby zvršok nepopraskal a nestvrdol. Pomôže aj vypchanie obuvi starými novinami, ktoré dobre sajú vlhkosť, a napokon ošetrenie syntetiky konzervačným prostriedkom a koženej obuvi bežným krémom na tento prírodný materiál.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com