Aby sa s vodou kamarátili

02.06.2024

MAMINA - DIEŤA    Motivačne a s prvkom zábavy, ale trpezlivo. Aj v prípade vážnej témy, akou je hygiena. Podobne treba deti zaúčať do každodenných návykov, ktoré ich ochránia pred všade prítomnými baktériami. Aby boli s vodou kamaráti a nebáli sa jej alebo aby neignorovali umývanie rúk ako povinnosť, ktorá ich obťažuje a zdržiava.

Deťom treba od útleho veku vštepovať, aká dôležitá je základná hygiena. Cieľom nie je vytvoriť pre nich umelý sterilný svet, pretože len v prirodzenom prostredí sa vytvára dostatočne silná imunita organizmu. Ale musíme ich upozorňovať na nebezpečenstvo nákazy, aby si základnú ochranu zafixovali ako nevyhnutnosť. Silným argumentom je reálna hrozba chrípky a respiračných ťažkostí, ale aj takých vážnych ochorení, ako sú črevné nákazy, salmonelóza či žltačka typu A, ktorá sa nazýva aj choroba špinavých rúk.

Aj deti majú byť informované

Už škôlkarom vysvetľujeme, kedy je potrebné postaviť sa k umývadlu a namydliť si ruky, a malí školáci už musia mať tieto návyky zautomatizované. Je dôležité hovoriť pred deťmi otvorene o všetkých typických miestach zamorených baktériami, aby sa dokázali vyvarovať kontaktu na rizikových miestach. Umývať ruky si, samozrejme, majú pred každou manipuláciou i konzumáciou jedla a vždy po príchode z vonkajšieho prostredia, ale sú aj ďalšie rizikové situácie:

  • viditeľne znečistené ruky
  • blízkosť chorých ľudí, najmä v súvislosti s vírusovými nákazami
  • použitie toalety vrátane domácej
  • dotyk s peniazmi (veď fungujú na princípe kolobehu, v rukách ich držia mnohí neznámi ľudia)
  • hra s domácimi zvieratkami aj preto, že sa pohybujú v exteriéri

Klasické zdroje nákazy

Ktoré miesta sú najviac infikované mikroorganizmami, ktoré sú aj pre deti vysoko rizikovým zdrojom nákazy? Všetky predmety častého kontaktu s rukou v priestoroch s výskytom množstva ľudí, z ktorých mnohí môžu mať nedostatočné hygienické návyky:

  • kľučky a splachovače na verejnej toalete
  • držadlá nákupných vozíkov i v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy
  • kľučky na dverách verejných budov (obchody, úrady, školské a zdravotnícke zariadenia)
  • počítačové klávesnice a myši v škole alebo v internetovej kaviarni
  • mobil požičaný od kamaráta z vedľajšej lavice

Poznámka: Špecifickou kategóriou je neumytá zelenina alebo plody ovocia. Nie z vlastnej záhrady, ale z obchodu. Umývať ich treba nielen pre chemický postrek, ale aj pre možnosť kontaktu s inými zákazníkmi, ktorým pravidelná hygiena veľa nehovorí.

Dobrá rada: Príklad je najpresvedčivejší výchovný prostriedok. Preto si musíme ruky poctivo umývať v prvom rade my rodičia a všetci dospelí v domácnosti. Pozitívne pocity vyvoláva aj vhodná vôňa mydla a vlastný uteráčik, u ktorého dieťa ocení potlač s rozprávkovým motívom alebo s obľúbeným zvieratkom.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com