Zdravie a krása - Keď lieči príroda

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA Nesporne, stav, keď hlava treští od bolesti, je doslova utrpením. No kým siahneme po tabletkách, ktoré nám predpísal lekár, môžeme skúsiť prirodzenejšie lieky, ktoré zase ponúka príroda. Určite na miske váh prevážia chémiu.

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA Hoci bobkový list figuruje v histórii hlavne v podobe vavrínového venca, ktorý zdobil hlavy slávnych panovníkov a mudrcov v starom Ríme či Grécku i súčasných športovcov, táto rastlina je aj zdrojom vzácnych éterických olejov. A dokonca mu kedysi pripisovali aj magické vlastnosti, Rimania verili, že má moc...

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA Chceme začať aj jesenné či zimné dni svieži a vitálnejší? Pomôže prírodný liek, o existenciu ktorého sa starali pracovité včeličky.

Radíme stručne, ako sa liečiť bylinkami

Príroda je veľká čarodejka. Brali si z nej to najlepšie naši múdri predkovia, môžeme aj my. Stačí si zájsť do lesa a nazbierať správne bylinky alebo si ich vypestovať na záhradke. Alebo zaloviť v komore medzi korením a zeleninou.

Z byliniek môžeme vylúhovaním získať

ODVAR – bylinky varíme v prikrytej nádobe v určenom množstve vody predpísaný čas, potom výluh necháme stáť do vychladnutia a napokon cez sitko precedíme.

ZÁPAR – bylinky prelejeme predpísaným množstvom vriacej vody a necháme stáť v prikrytej nádobe asi 20 minút, potom cez sitko precedíme.

MACERÁT – bylinky prelejeme studenou vodou (prípadne olejom alebo liehom) a necháme stáť predpísaný čas (niekoľko hodín, dní či týždňov). Nakoniec precedíme cez papierový filter na kávu.