Pri dokrmovaní dojčiat opatrne

29.01.2024

MAMINA - DIEŤA    Najprv sa o maličké bojíme a celú starostlivosť si starostlivo konfrontujeme s mamou alebo kamarátkami, ktoré majú s deťmi väčšiu skúsenosť. A keď naše malé po pol roku prejde z mliečka na pestrejšiu stravu, občas z pozornosti trochu zľavíme. No v tomto období života dieťaťa treba ešte dobre zvažovať, čo mu položiť na tanier.

Častou komplikáciou býva veľkosť sústa pevnejších potravín. Hrozí, že mu zabehne. A veľkým problémom sú aj alergény, ktoré môžu odštartovať najmä u dieťaťa so slabšou imunitou alebo s genetickou dispozíciou niektorú z potravinových alergií.


Ani med, ani orechy

Veľkým hazardom je sladiť takémuto malému dieťaťu čaj alebo kašičku medom. Dôvodom je možná prítomnosť spór baktérie, ktorá produkuje toxíny a spôsobuje botulizmus a ktorú dokáže zvládnuť len tráviaci systém dospelého človeka, prípadne väčšieho dieťaťa. Deti do 1 roka by nemali piť ani kravské či sójové mlieko, pretože nedokážu stráviť prítomný proteín a množstvo minerálov môžu ich obličky poškodiť. Absurdné je dať do ruky batoľaťa želatínový cukrík, ktorý môže uviaznuť v hrdle a zablokovať mu dýchacie cesty. Je preto riskantné kŕmiť takto malé dieťa aj orechmi, pukancami či inými tvrdými potravinami. A z rovnakých dôvodov im treba jedlo vždy rozmixovať, roztlačiť alebo pokrájať nadrobno, či už ovocie, zeleninu, mäso alebo syry.


Čo nemôžu do 2 rokov?

Deťom po prvom roku života zvykne mamička ponúkať rôzne jedlá a potraviny už odvážnejšie. No pretože sa počet alergií neustále zvyšuje aj u najmenších pacientov, treba nové druhy do jedálnička zavádzať postupne a dieťatko sledovať, či sa neobjaví nejaká nevítaná reakcia, napríklad vyrážky na koži, hnačka, podráždené oči alebo ťažkosti s dýchaním. Medzi problematické potraviny patria najmä vajcia, kravské mlieko, ryby a morské plody, pšenica, sója, ale i niektoré druhy ovocia a zeleniny ako jahody, kivi, maliny, broskyne, mango, figy, citrusové plody, zeler, fazuľa, hrach, paradajky, paprika a reďkovka. K problematickým sa radia ako niektoré koreniny, najmä vanilka, škorica a kari.

Poznámka: Do pol roka života dieťaťa by malo byť jeho prikrmovanie tabu. Treba mu dávať len materské alebo umelé mlieko pre dojčatá, nič iné. V prípade, že matka nedojčí, pri podávaní umelého mlieka ho môže začať prikrmovať už od 4 mesiacov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com