Prečo nedokážeme schudnúť?

30.01.2024

VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA    Mnohí to poznajú z vlastnej skúsenosti. V snahe zhodiť aspoň menšiu časť svojej celkovej hmotnosti hľadajú motiváciu v rôznych diétach a po pár týždňoch týrania s efektom čiastočného úspechu zídu pomaly z novej cestičky. A potom o nejaký čas opäť s nevôľou sledujú pohyb ručičky na osobnej váhe smerom nahor. Po kolotoči podobných pokusov a omylov napokon rezignujú.

Pritom dôvody takejto reakcie organizmu nie sú žiadnou záhadou. Problém nehľadajme v žalúdku, ale v našich hlavách. Črevo je svojím chemickým založením podobný mozgu, neurónové transmitéry a hormóny oboch orgánov sú príbuzné, čo vysvetľuje, prečo má strava taký vplyv na náš duševný život. Vrátane závislosti od jedenia, mnohých porúch, ako je anorexia alebo bulímia, alebo toho večného zápasu s veľkosťami riflí. Ešteže ich šijú aj zo strečových materiálov. Tie sú však v tomto prípade zradné. Treba ešte dodať, že najnovšie štúdie potvrdili súvislosť medzi obezitou a depresiou - ženy s nadváhou v strednom veku majú častejšie sklony k depresii a naopak depresívne ženy priberajú.

Kľúčovým je pravidelný príjem potravy

Kto chce schudnúť, nesmie v žiadnom prípade hladovať. Pretože náhle zredukovanie množstva prijatých kalórií na polovicu vedie k jojo-efektu, ale zároveň aj k spomaľovaniu reakcií či dokonca k problémom s krátkodobou pamäťou. Riešením je zmena spôsobu stravovania. Ale nie orientácia iba na jeden typ potravín, napríklad na bielkoviny, zabezpečiť treba všetky výživové látky a dodržať princípy pestrej stravy. Aj minimálna, ale správne zvolená zmena môže mať maximálny účinok. Nie je nevyhnutné vždy otrocky rátať kalórie či jouly, čo každého po čase prestane baviť. Lepšie sú jednoduché zásady, ktoré si ľahko zapamätáte a bez problémov ich dodržiavate. Teda, ak to s chudnutím a zlepšením stavu nášho organizmu myslíte vážne. To je základný predpoklad, že pri tejto "diéte" človek aj zotrvá, takže napokon bude úspešný.

  • Dobré je vzdať sa večere a ak to nezvládnete, tak ju treba zredukovať na ľahký pokrm (zeleninový šalát so syrom, s tuniakom alebo vajíčkom).
  • Mali by ste jesť z malých tanierov, menšie porcie, pri ktorých skutočne dlhodobo vydržíte, môžu vaše telo omladiť o pár rokov. Skúste a uvidíte, že vás dokáže zasýtiť aj menšie množstvo jedla, v poslednej tretine dávky jedia často už len oči a pomáha aj sila zvyku a tradičné porcie v jedálni či reštaurácii.
  • Podstatné je znížiť príjem cukru a nielen samotné sladkosti a čokoládu, ale aj cukor v skrytej podobe, ako sú nápoje a rôzne konzervované výrobky.
  • Vypláca sa obmedziť alebo aj úplne vylúčiť chlieb a pečivo z bielej múky a naučiť sa milovať celozrnné výrobky. Na trhu je dosť rôznorodých so špeciálnymi príchuťami, určite si každý nájde tie svoje.
  • Múdre je tiež prijať pred každým jedlom asi 70 kalórií nenasýtených mastných kyselín, čo predstavujú asi štyri orechy podľa vlastnej voľby. Tuk pomôže telu lepšie zužitkovať výživné látky ako červený rastlinný pigment likopén z rajčiakov alebo vitamín D z mrkvy.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com