Pohostenie na recepcii

31.01.2024

HARMÓNIA - STOLOVANIE A ETIKETA    Aj keď podobných príležitostí sa vyskytne dostatok počas celého roka, predsa len december býva mesiacom mnohých spoločenských udalostí, či už firemných vianočných akcií alebo podujatí významnejšieho charakteru. Patrí k nim aj špecifický štýl pohostenia na rautových stoloch. Poradíme, ako sa na recepcii chovať, aby sme sa nedopustili spoločenského faux pas.

Aj keď podobných príležitostí sa vyskytne dostatok počas celého roka, predsa len december býva mesiacom mnohých spoločenských udalostí, či už firemných vianočných akcií alebo podujatí významnejšieho charakteru. Patrí k nim aj špecifický štýl pohostenia na rautových stoloch. Poradíme, ako sa na recepcii chovať, aby sme sa nedopustili spoločenského faux pas.

  • Už pri príchode sa zvykne ponúkať pohár sektu, ktorý nikdy neodmietame a v prípade, že nemôžeme kvôli šoférovaniu piť alkohol alebo naň nemáme chuť, tak ho neskôr odložíme na niektorý zo stolíkov alebo na tácku čašníkovi, keď bude popri nás prechádzať.
  • Ku konzumácii jedál by mal vyzvať hostiteľ alebo predstaviteľ spoločnosti, prípadne moderátor, až potom sa hostia majú vyskytovať v blízkosti rautových stolov, dovtedy je konzumácia nevhodná.
  • Treba sa k nim presunúť až po chvíli a určite nie chvatom, ale dôstojne, ako sa na podobnú situáciu a slávnostné oblečenie patrí.
  • Naberieme si len menšie množstvo jedla, ak by nám pochúťky začali vypadávať z taniera, zožali by sme dosť pobavených či opovržlivých pohľadov. Navyše nie je ani chutné, ak si na jeden malý priestor posadíme vedľa seba rybu, kurča s omáčkou a jablkovú štrúdľu. Dôležité je pamätať si, že k bohato prestretému stolu sa môžeme vrátiť viackrát a po syre si dopriať ryby a potom ešte sladké dezerty. Nemusíme sa obávať, že na nás už neostane, na správnej recepcii sa jedlá, múčniky i ovocie priebežne dopĺňajú.
  • Ako všade inde, aj tu platí, že potravín sa zbytočne nedotýkame, chlebík alebo pečivo, po ktorom siahneme, si aj zoberieme a nevyskúšame mäkkosť ďalších piatich kúskov.
  • Pri bufetovom podávaní jedla sa musíme zmieriť s menej pohodlným hodovaním pri vysokých stolíkoch postojačky. Ak nie sú k dispozícii ani tie, vyberáme len pokrmy, ku ktorým bude stačiť vidlička. Druhou rukou potrebujeme držať tanier.
  • Vzdáme sa radšej rôznych jedál s omáčkami, ktoré predstavujú riziko nehody a volíme skôr pokrájané ovocie, vyprážané kuracie miniporcie, plátky syra či grilované kúsky mäsa. Ideálne sú jednohubky, ktoré zvládneme na jedno sústo bez stresu, že nám polovica obsahu taniera skončí na večerných šatách alebo na saku manželovho šéfa.
  • Ak na tanieri zostane šťava z mäsa alebo omáčka z múčnika, necháme ju tam a nikdy ju kúskom chleba nevytierame.
  • Nezabúdame si zobrať servítku, ktorá na stole s príťažlivými pochúťkami určite nebude chýbať, a po každom súste si nenápadne utrime ústa, aby sme nebodaj neoslňovali zvyškom majonézy či kečupu na hornej pere.
  • Ak sme na recepcii s partnerom, radšej si navzájom pokrmy nevymieňajte. Nie je to síce veľký prehrešok, ale v takejto veľkej spoločnosti a v priestore, kde sme mnohým na očiach, to veľmi vhodné nie je.
  • Ak neskôr zistíme, že nám jedlo chuťovo nevyhovuje, tak ho nemusíme na silu dojesť, ale tanierik nenápadne odnesieme na blízky stolík alebo podáme okolo idúcemu čašníkovi s poďakovaním. Platí to aj v prípade, že sme vegetariáni a to vábivé kurča sa tvárilo ako ananás v omáčke.
  • Aj pitie nápojov má svoje zásady. Nepijeme ich úplne do dna, ani naraz, ale po troche a dobré by bolo pred kontaktom s pohárom utrieť si obrúskom ústa, aby sme na skle nezanechávali neestetické fľaky z jedla. Stojíme predsa v blízkosti iných ľudí a podobné prehrešky u iných by nám rovnako vadili. Ak máme v rukách šálku s kávou alebo s čajom, najprv zamiešame cukor lyžičkou, ktorú položíme na tanierik a až potom pijeme. Nechať ju v šálke môže byť nebezpečné pre naše oči.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com