Novorodenec v mraze

29.01.2024

MAMINA - DIEŤA    Mrazy potrápili celú Európu a niekde ešte trápia i dnes. A menia aj náš životný štýl. Zatiaľ čo ženy, ktoré porodia o pár týždňov, sa budú môcť na prechádzke so svojím prírastkom pochváliť už v prvých týždňoch, niektoré novopečené mamičky zo severnejších okresov by mali s kočíkovaním počkať.

Novorodenci v žiadnom prípade

Ak teploty klesnú až pod -10°C, môžu ohroziť zdravie najmenších detí. Hlavným dôvodom možných ťažkostí je nevyvinutý termoregulačný systém u novorodencov a malých detí, preto je udržanie optimálnej telesnej teploty v takýchto mrazoch pre ne energeticky príliš náročné. Akokoľvek dobre zababušia rodičia svoj mrviaci sa poklad do niekoľkých vrstiev oblečenia a kožušinového fusaku a zakryjú teplou dekou, časť tváričky zostáva odhalená. A mráz môže byť nebezpečný práve pre dýchací systém dieťaťa a spôsobiť mu akútne respiračné problémy, prípadne zápal pľúc. Preto lekári neodporúčajú chodiť sa prejsť vo veľkých mrazoch s dieťaťom mladším ako jeden mesiac.

A u dojčiat treba byť opatrný

V prípade starších dojčiat, ktoré samozrejme potrebujú pobudnúť istý čas na čerstvom vzduchu, sa môže pobyt alebo krátka prechádzka limitovať 20 minútami. Ani batoľatá okolo jedného roka by sa nemali zdržiavať v exteriéri počas výrazných mínusových teplôt dlhšie ako pol hodiny. A to by malo platiť aj pre všetky deti do veku 2 a pol roka. Neznamená to, prirodzene, že deti počas zimných mesiacov majú sedieť doma. Veď pobyt na čerstvom vzduchu im prospieva. Podobné odporúčania platia pre extrémne mínusové teploty, ak však neklesnú pod hranicu -5°C, môžeme deťom pobyt vonku predĺžiť.

Aké chyby v snahe ochrániť dieťa pred zimou robíme?

Oblečenie má chrániť pred zimou, ale nespôsobiť dieťatku umiestneného v kočíku problémy. Zbytočne veľa vrstiev skomplikuje pohyb batoľaťa a príliš teplé oblečenie spôsobí potenie a potom neraz aj vznik potničiek. Nesprávne je tiež zakryť ústa šálom, pretože zrážajúca sa para by mohla spôsobiť omrzliny. A ani natierať tvár dojčaťa krémom sa vždy nevyplatí. Voda, ktorú kozmetický prípravok obsahuje, vo veľkom mraze zamŕza. V každom prípade musí mať v teple nožičky a hlavičku, kadiaľ uniká veľa tepla, musí chrániť kvalitná čiapka. Ak chceme vyskúšať, či dieťaťu nie je príliš zima, netestujeme ho dotykom na rúčke, ale radšej na nose. Ak je studený, treba sa čo najskôr presunúť do tepla.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.publicdomainpictures.net